[1]Сьомому здається, що козацтво без своєї інтелігенції переведеться ні-на-що. «Куди не глянь — все з Тамбова та з Рязані… Дожилися до того, що вже й писарь із Москви»… Клопочеться сьомий, побивається, щоб у станиці гімназію відчинити. Оббиває він пороги в Катеринодарі, добивається до «Округа» (Тифліс), достукується до Петербургу — ніде ні дозволу йому, ні поради, ні слова доброго… Розпочинає знову. Витрачає сьомий чимало часу і коштів і, нарешті, свого таки добивається, і громада відчиняє гімназію.
Восьмому здається, що доки будуть на Кубані козаки й городовики, доти не буде ладу. Йому здається, що в інтересах і тих і других і в інтересах цілої Кубані треба козацтво вивести з станової окремішности шляхом «окозачення» городовиків. Безсилий він зробити багато і робить, що зможе, і добивається, що в кооперативі між громадянами станиці немає поділу на козаків та на городовиків.
Дев'ятий гадає, що козаки його станиці живуть, хвалити Бога Милосердного, так, що дай Бог кожному. І хліб, і до хліба… І залізниця під боком… А коли й є яка прикрість, так це хіба та, що в його славній Старо-Нижче-N-ській станиці церква та школи не такі великі та красиві, як у Ново-Вище-N-ській, хоч остання станиця й менша далеко… І громада витрачає десятки тисяч карбованців, щоб і церква і школи були, «як і в людей».
Десятий бачить, що мирошник і в млині, і на своєму подвір'ї, і в хаті світить електрикою. Десятий вираховує, чи дуже дорого коштуватиме освітлення станиці електрикою… Поглядає десятий на річку… Роспитує, вираховує, а громада чекає…
Одинацятий переконав свою громаду, що вода з «цистерн», вода дощова, яку люде вживають, шкодить здоровлю. Він радить артезіянську криницю викопати. Громада робить постанову «викопати». Шукає одинацятий того, хто знає, як копати артезіянську криницю… Шукає, шукає і не знаходить…
Дванацятий згуртував де-кілька станиць, щоб висушити плавні. Громади призначили кошти. Шукали, шукали громади досвідченого чоловіка і знайшли… Дали йому шістьдесят тисяч, щоб розпочав працю, а він… «тички поставив і каже, щоб ще сто дали… треба шукати другого, бо цей щось…»
Тринацятий вичитав про трактор і вирішив спробувати орати ним на громадському ланові. Громада призначає кошти, і тринацятий їде до Катеринодару розпитати в «Союзі», де можна купити той трактор, а ж тут… війна! («Найшли коли воювати)»..).
І т. д., і т. д., і т. д.
Мучить бездоріжжя, — ні уряд російський ні місцева влада не звертають уваги на цю болячку — козацтво само рятується: станичні громади складаються, утворюють три акційних товариства
- ↑ кубанськими діячами, висловив думку, що вона може бути шкідливою, бо козаки возитимуть нею… «газети», на що один з кубанців відповів, що вони будуть возити і раки…