Перейти до вмісту

Сторінка:Сулятицький П. Нариси з історії революції на Кубані. 1926.djvu/78

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

блакитний український національний прапор. В цих станицях відбулося правдиво свято революції всього населення станиці; козаки навивали городовиків братами і казали: «розломимо паляницю надвоє» (приймемо в козаки і дамо землю).


Упадок старої влади і утворення революційної. Без опіру і безславно вмерла стара влада на Кубані. Наказний отаман ген. М. П. Бабич теж не знав, що йому робити «при новой обстановкѣ», і діждався, що комісар поліції, «ученый табаководъ» Н. А. Сімановський (член російської партії с-р і член першого — р. 1905 — Петербурзького Совдепа), арештував його, а Катеринодарський громадський виконавчий комітет дозволив йому, старому козакові-чорноморцеві покинути Кубань і переїхати на Терек (там літом р. 1918 він був зарубаний большевиками).

Р. 1906 тодішній наказний отаман Михайлів для полагодження земельних справ скликав був, не питаючися уряду, Військову Раду з представників станиць. Рада вирішила, що їй треба було вирішити, Михайлів одержав нагінку з Петербургу, а станичні громади прикрасили «присутствія» станичних правлінь портретами свого отамана. Михайлів не був кубанським козаком. Коли б наказний отаман Бабич, одержавши відомості про повалення старого ладу, пішов слідом за отаманом Михайлівим, негайно скликав Раду з представників усього населення і склав перед нею отаманську булаву, то такий його козацький вчинок і прикрасив би його життя і спричинився б до швидкої організації влади нової, міцної і авторитетної, і, певно, останній наказний цим прислужився б Кубані більше, ніж всією своєю попередньою службою.

Як тільки в Катеринодарі були одежані певні вісті про події в Петербурзі, негайно з представників міського самоврядування, партійних, професійних і взагалі громадських організацій утворився Катеринодарський Громадський Виконавчий Комітет. Призначений Комітетом комісар поліції «ученый табаководъ» Сімановський з портфелем під пахвою прийшов до страшного ще вчора генерал-губернатора і наказного отамана Кубанського Козацького Війська генерала від інфантерії М. П. Бабича, об'явив йому, що він заарештований, і заборонив давати які-будь накази і розпорядження. Комітет захопив владу в свої руки.

Слідом за Катеринодарским комітетом утворився Тимчасовий Обласний Кубанський Комітет, і одночасово зорганізувалися Совдепи: робітничий, салдатсько-козацький, а трохи згодом і совдеп салдаток.


Катеринодарський Міський Ґромадський Виконавчий Комітет. Де-який час першу ролю в закріпленні революції відогровав Катеринодарський міський громадський виконавчий комітет, який спочатку зосереджував у своїх руках всю владу. Совдепи делегували в Комітет своїх представників і підтримували його своєю реальною силою — організованим робітництвом та гарнізоном. Міська