Сторінка:Сулятицький П. Нариси з історії революції на Кубані. 1926.djvu/82

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Салдат складає книжечку про Роспутина, знає, що книжка на базарі матиме великий успіх, і ставить високу ціну, щоб більше заробити, а робітники типографії вбачають в цьому спекуляцію, відмовляються без дозволу Комітету її друкувати, — треба й це полагодити. Пані, які не мають з ріжних причин власного господарства, організовують спілку наймичок, проголошують страйк, ходять по хатах і знімають куховарок, а господині біжать до Комітету скаржитися, шукають порятунку. Діти приходять жалітися на батьків, батьки на дітей; жінка вимагає наказу чоловікові своєму, щоб її любив та жалів, а чоловік просить Комітет розвести його з жінкою «контр-революціонеркою», бо консисторія відмовляє.

Праці в Комітеті сила.

Працювали в Комітеті всі дурно за винятком невеликої канцелярії, яка утримувалася на кошти, що асигнувала міська дума, та що були зібрані, яко додатковий податок на білети в кіно і на инші вистави.

В початку революції всі громадські і політичні організації міцно трималися Комітета, а з часу організації Обласного Совєта і Обласного Виконавчого Комітета авторитет його почав потроху підупадати. Активні робітники Комітету почали кидати його і переходити в інституції, де були надії на більш широкі перспективи політичної діяльности, де платили за працю, або де було і те й друге разом. в середині липня Комітет уже ніякої ролі не відогравав і ніякого значіння не мав, а після виборів нової міської думи він зачинився, передавши останній своє діловодство.

Провід в Катеринодарському громадському Комітеті вела російська інтелігенція і російська революційна демократія. Ні разу в Комітеті не піднімалися питання, звязані з найбільшими застарілими болячками кубанського народнього життя.


Тимчасовий Кубанський Обласний Виконавчий Комітет. В протилежність Катеринодарському Громадському Комітетові Тимчачасовий Кубанський Обласний Виконавчий Комітет складався з невеликого числа осіб, але вийшов він з його лона. В перший же день свого існування Катеринодар. Громадський Комітет виділив зі свого складу Т. О. Левітського, С. Ф. Манжулу, С. Г. Турутіна, Г. А. Білого та Л. В. Балкевіча і доручив їм утворити Тимч. Обл. Комітет. Вони, кооптувавши В. В. Скідана, Я. Л. Щупляка та ще де-кількох осіб, звернулися за санкцією свого існування до Катеринодар. Комітету. Той санкціонував, і Обл. Комітет почав свою діяльність, незабаром поповнений де-якими організаціями. На чолі його став директор Військової реальної школи В. В. Скідан — козак, член російської к-д партії. Комітет першого складу мав завдання організувати по станицях та по селах тимчасові громадські комітети, які взяли б на себе функції місцевої влади, звязати станиці, села та аули через місцеві комітети з центром і скликати з'їзд представників населення, котрий мав вирішити всі питання, що висунуло життя.