Сторінка:Сулятицький П. Нариси з історії революції на Кубані. 1926.djvu/92

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

може уже через одно те, що городовики не ховалися з своєю радістю з приводу повалення старого ладу[1].

На чолі Військового Правительства став потайний тоді монархіст і єдинонеділимець О. П. Філімонов, а в товариші йому був обраний хорунжий Макаренко.

Таким чином, після З'їзду владу на Кубані взяв у свої руки Обласний Виконавчий Комітет на чолі з Турутіним, а про справи козацькі стало дбати «Войсковое Правительство» на чолі з Філімоновим.


Боротьба за владу. Козацтво не вважало нормальним життя без міцної авторитетної влади і тому воно з великим задоволенням стріло звістку про організацію Військового Правительства. Воно не зрозуміло його дійсного скромного значіння. Та до того ж і комітети, де верховодили иноді зайди, набридли вже до смерти. Козаки майже два місяці сумували по владі, і коли, як їм здалося, прийшла справжня та й ще й своя козацька влада — не призначена, а вибрана, вони щиро зраділи. Ця радість була першою, яку дала козакам революція.

Одержавши звістку про народження Ради і Правительства, козацтво вперше відчуло революцію і воно, спокійне на початку революції, загубило рівновагу. Згадалося щось давнє, колишнє, майже забуте; стало воскресати щось рідне, своє… Рада… своє правительство… «Рада» — магічне слово: «Рада» — закон, «Рада» — доля козацька, є «Рада» — є все. По першому слову Ради козак не тільки «переломить паляницю надвоє», а й життя віддасть.

Радість свою козаки не ховали і дивувалися, чому й городовики не радіють — адже-ж без влади ні ладу ні спокою, адже-ж своя влада вже й про городовиків подбає. Скаже Рада дати городовикам землю, козаки дадуть і землю; як-же ж не дати, коли Рада ухвалить. Скаже Рада городовиків у козаки приняти; що-ж — не чужі люде — можна й в козаки приняти… не тих, що під час війни поприходили, а тих — «своїх». Козаки зроблять все, що звелить Рада, бо козацтво поважає владу, з великою пошаною ставиться до законів і добросовісно їх виконує.

Козак здобувши свою владу, зм'як і був здатний кинутися в обійми городовикові, як братові, але до городовика й не підступиш. Городовики не тільки не зраділи, що влада прийшла, а почали казати, що Військова Рада і Військове Правительство — незаконна, влада; що законна влада — Обласний Комітет, і що землю городовикам не ця влада дасть, а — Всеросійські Установчі Збори.

Дивуються козаки: комітет!… комітет — тимчасова революційна

  1. З осіб, які потім відогравали ту чи иншу ролю в кубанському політичному житті, в складі Військового Правительства були: Полковник О. П. Філімонов, сотник Д. О. Філімонов, хорунжий Фендриков, хорунжий І. Л. Макаренко, прапор. Рябцов, фершал Гуменний, учитель реальної школи Г. А. Білий, відомий бувший земський статистик Ф. А. Щербина, агроном С. Ф. Манжула.