Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/103

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

матеріяліст од природи, надто людина тіла й великого змислу, щоб згідно з мораллю раба набирати сили й віданости своїй ідеї з одних тільки страждань.

Чи може, нарешті, «справедливість» тієї справи, що ми боремося за неї, робить нас непереможними? Справа чартистів та прибічників Вейтлінга, справа утопічних соціялістичних наук була не менш «справедлива», а проте всі ці науки розбились об ті суперечки, на які вони наткнулися в сучасному суспільстві.

І коли, всупереч усяким насильствам з боку своїх ворогів, сучасний робітничий рух переможно розвивається з піднесеною головою, то цим він зобов'язаний найперше спокійному розумінню закономірности об'єктивного історичного розвитку, розумінню того факту, що «капіталістична продукція з необхідністю природного процесу утворює своє власне заперечення, а саме: експропріяцію експропріяторів, соціялістичний переворот». В цьому розумінні вбачає робітничий рух могутню запоруку остаточної перемоги й відціль він набирає не тільки напружености, а й терпіння, не тільки сили для акції, а й мужности та рішучости.


К. КАУТСЬКИЙ

Марксизм як синтез

14 березня 1908 року буде 25 років з дня смерти Карла Маркса, а на початку цього року буде шістдесять років з часу появлення Комуністичного Маніфесту, цього першого викладу нової науки Марксової. Для нашого часу, з його швидким темпом життя, коли наукові й естетичні погляди зміняються так само швидко, як і люди, такий час здається дуже довгим. А проте Карл Маркс і тепер неначе живе серед нас, повний своїх сил; він панує над думками нашого часу, всупереч усім «кризам» марксизму та всім «запереченням» з висоти катедр буржуазної науки.

Цього величезного й що далі, то все більшого впливу не можливо було-б зрозуміти, коли-б Марксові не пощастило викрити останнє коріння капіталізму. А коли він це дійсно зробив, то аж поки існуватиме капіталістична форма суспільства, в галузі соціяльних наук неможливі вже такі хоч найбільші відкриття, що заступили-б систему Маркса. Тому то показаний ним шлях лишається й досі плодотворнішим так у галузі практики, як і теорії, ніж усякий инший. Але могутнього й величезного впливу Маркса на сучасне мислення так само неможливо було-б зрозуміти, коли-б йому не пощастило піднестися духовно над умовами капіталістичного способу продукції, коли-б він не відкрив у них тенденції роз-