Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Взагалі, коли процес праці дійшов хоч би деякого розвитку, він потрібує вже засобів праці, хоч трохи оброблених. У печерах стародавньої людини ми знаходимо камінні знаряддя й камінну зброю. Разом із обробленим камінням, деревом, кістьми й черепашками, головну ролю, як засобів праці на перших ступенях людської історії, відограють призвичаєні, отже, таким чином, змінені працею, викохані людиною звірі. Уживання й створення засобів праці, хоч і властиві в зародковій формі де-яким видам тварин, проте становлять специфічну характерну рису людського процесу праці, й тому Франклін називає людину „toolmaking animal“ — твариною, що робить знаряддя. Так само важливі, як і будова решток кісток для вивчення організації видів тварин, що зникли, рештки засобів праці для вивчення суспільно-економічних формацій, що також уже зникли. Економічні епохи відзначаються одна від другої не тим, що продукується, а тим, як продукується, якими засобами праці[1]. Засоби праці — не тільки мірило розвитку робочої сили, але й покажчик тих суспільних відносин, за яких відбувається праця. Що до самих засобів праці, то з них механічні засобі праці, сукупність яких можна назвати кістною й м'язовою системою продукції, становлять характерніші відзнаки певної доби суспільної продукції, ніж такі засоби праці, що служать лише сховищем предметів праці й сукупність яких загалом можна назвати посудною системою продукції, як, прим., труби, бочки, корзини, посудини і т. и. лише в хемічній фабрикації вони відограють важливу ролю[2].

Опріч тих предметів, що ними праця впливає на предмет праці й які стають для нього за провідників його діяльности, до засобів процесу праці належать, в ширшому розумінню, всі матеріяльні умови, необхідні для того, щоб процес міг взагалі відбуватися. Прямо вони не входять у нього, але без них він або зовсім неможливий, або може відбуватися лише в недосконалій формі. Таким загальним засобом праці є знов таки сама земля, бо вона дає робітникові основу, що на ній він стоїть (locus standi), а його процесові — сферу акцій (ficet of empeloyment). За приклад цього роду засобів праці, але тих, що вже були під впливом процесу праці, можуть стати робітничі будівлі, канали, дороги.

Отже, в процесі праці діяльність людини при допомозі засобів праці робить передвзяту зміну в предметі праці.

 
  1. З усіх товарів предмети оздоби мають найменше значіння при технологічному порівнянню ріжних епох продукції.
  2. Увага до 2-го видання. Хоч як мало історична наука знає досі розвиток матеріальної продукції, значить, основу всього суспільного життя, а тому й усієї справжньої історії, проте, принаймні, доісторичні часи поділяються на підставі природниче-наукових, а не так званих історичних розвідок, по матеріялові.