Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

3. Переходові класи. Сюди ми включаємо такі групи, що перейшли з минулої форми суспільства й у сучасній формі його розкладаються, вилучаючи ріжні класи з протилежною ролею в продукції. Такими, напр., у капіталістичному суспільстві є селяни й ремісники. Це — спадщина феодального ладу, і до того-ж така, що вилучає з себе і буржуазію і пролетаріят. Візьмімо селянство.

Воно завше за капіталізму весь час розкладається, або, як кажуть у економічній науці, диференціюється: з середнячка витворюється куркулик, з куркулика — якийсь скупщик; далі-ще одна щаблинка — і от вже вам справжнісінький буржуа. Здебільшого-ж процес іде навпаки: з середняка — незаможний селянин, з незаможного селянина — сезонний наймит, а далі й справжній пролетар.

4. Мішані класові типи. Сюди ми включаємо ті групи, що одночасно, з одного боку, належать до однієї класи, а з другого — до другої. Залізничник, який має господарство й наймає робітника, є робітником що до залізничної компанії і „хазяїном“ що до свого робітника і т. ин.

5. Нарешті, треба згадати й так звані „декласовані“ групи, цеб-то категорії людей, що опинилися по-за рямцями всякої суспільної праці: люмпен-пролетарі, старці, декласована „богема“ і ин.

Коли ми аналізуємо „абстрактний тип“ суспільства, цебто якусь його форму в чистому вигляді, то нам доводиться мати діло тільки, або майже тільки, з основними класами. Навпаки, коли доводиться нишпорити в конкретній дійсності, то, само собою розуміється, доводиться рахуватися з усією ріжноманітністю соціяльно-економічних типів і відносин.


Г. КУНОВ

Класової позиції не визначає розмір прибутків

Теорія класової боротьби Маркса до певної міри є не що инше, як теоретичний екстракт того вивчення революційних рухів і в зовсім винятковій мірі класової боротьби у Франції кінця XVIII ст., що Маркс провадив разом з Енгельсом. Основні моменти своєї теорії класової боротьби обидва теоретики, коли не виключно, то в найважливішій частині, знайшли саме в цій боротьбі та в найближчих до неї зіткненнях між буржуазією й землевласницькою аристократією. Величезний інтерес має тому вивчення партійної боротьби, що вибухнула в Великій Французькій Революції. Воно ілюструє історичними подіям й робить немов наочним зміст поняття „класова боротьба“. Коли вико-