Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/39

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

соціялістичного перевороту. Але безробітні вожді дрібної буржуазії підчас героїчної боротьби здатні тільки на одну «творчість»: вигадування нових лайок…

Велика жовтнева революція, яку зустріла диким виттям і скреготанням буржуазія, неминуче повинна була знайти відгук по-між західно-європейським пролетаріятом: перший раз за все існування класової боротьби пролетаріяту він твердою рукою взяв державну владу. Червона примара комунізму стала у весь свій гігантський зріст. Європейська банкократія сполохалася й заметушилася. Вона ждала остаточного розгрому російської буржуазії. Біля влади — найненависніша партія, найбільш крайня найпослідовніша, що найбільш антикапіталістична, найреволюційніша.

В пороховий льох старої закривавленої Європи кинуто смолоскип російської соціялістичної революції. Вона не вмерла. Вона живе. Вона поширюється. І вона зіллється неминуче з великими переможними повстаннями світового пролетаріяту.


Н. ЛЕНІН

Класи в Радянській республіці

Соціялізм — це знищення клас. Диктатура пролетаріяту зробила для цього знищення все, що могла. Але відразу знищити класи не можна.

І класи залишилися й залишаться протягом усієї доби диктатури пролетаріяту. Диктатура стане непотрібною, коли зникнуть класи. Вони не зникнуть без диктатури пролетаріяту.

Класи лишилися, але кожна відмінилася за часів диктатури пролетаріяту; змінилося й їхнє обопільне відношення. Класова боротьба не зникає за диктатури пролетаріяту, а набуває инших форм.

Пролетаріят був за капіталізму класою пригнобленою, класою, що не мала ніякої власности на засоби продукції, класою, що одна тільки була безпосредньо й цілком протилежною буржуазії й тому одна тільки здатна бути революційною до кінця. Пролетаріят став, поваливши буржуазію та завоювавши політичну владу, пануючою класою: він держить в руках державну владу, він розпоряджається усуспільненими вже засобами продукції, він керує нетривкими проміжними елементами й класами, він придушує енергію опору експлоататорів, що зросла. Все це — особливі завдання класової боротьби, завдання, що їх раніше пролетаріят собі не ставив і не міг ставити.