Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/49

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

опору експлоататорів, так і для керовництва величезною масою населення, селянством, дрібною буржуазією, напівпролетарями в справі „налагоджування“ соціалістичного господарства.

Виховуючи робітничу партію, марксизм виховує авангард пролетаріяту, що здатний взяти владу й вести весь нарід до соціялізму, направляти й організовувати новий лад, бути вчителем, керовником, проводарем усіх трудящих і експлоатованих в справі організації свого громадського життя без буржуазії й проти буржуазії. Навпаки, той опортунізм, що нині панує, виховує з робітничої партії відірваних од маси представників краще забезпечених робітників, які добренько „влаштовуються“ за капіталізму, — ц. т. відмовляються від ролі революційних вождів народу проти буржуазії.

„Держава — цеб-то організований у пануючу класу пролетаріят“, — ця теорія Маркса нерозривно звязана з усією його наукою про революційну теорію пролетаріяту в історії. Завершенням цієї ролі є пролетарська диктатура, політичне панування пролетаріяту.


К. МАРКС і Ф. ЕНГЕЛЬС

Диктатура пролетаріяту

Ми вже бачили вище, що першим кроком робітничої революції повинно стати піднесення пролетаріяту на місце пануючої класи, завоювання демократії.

Пролетаріят скористається своїм політичним пануванням для того, щоб поволі одібрати в буржуазії весь капітал, щоб централізувати всі знаряддя праці в руках держави, ц. т. організованого, як пануюча класа, пролетаріяту, і, по змозі, швидче збільшити масу продукційних сил.

Звичайно, спершу це може зробитися тільки деспотичним втручанням у право власности та в буржуазні умови продукції, а значить, такими заходами, що, з економічного погляду, здаються недостатнім й ненадійними, але які підчас руху переростуть самі себе й неминучі, як засіб для перетворення всього способу продукції.

Ці заходи будуть, звичайно, ріжними в ріжних країнах.


Н. ЛЕНІН

Класова боротьба й диктатура

Головне в науці Маркса — це класова боротьба. Так говорять і пишуть часто. Але це не так. І це спричиняє раз-у-раз опортуністичне перекручування марксизму, підроблення його, щоб він був придатним для буржуазії. Бо наука про