Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/54

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ще прикладу такого героїзму. Коли вони будуть переможені, то це станеться не через що инше, як через їхню „великодушність“. Треба було відразу йти на Версаль, коли тільки Вінуа, а слідом за ним і реакційна частина національної гвардії втікли з Парижу. Момент було втрачено через сумлінність. Не хотіли починати громадянської війни, неначе той виродок Тьєр не розпочав її своєю спробою роззброїти Париж! Друга помилка — центральний комітет занадто рано склав свої уповноваження, щоб віддати місце комуні. Знов таки через „чесність“, що межувала з непевністю. Як би там не було, теперішнє паризьке повстання, — коли воно навіть і буде придушене вовками, свиньми й підлими псами старого суспільства, — воно є найславетнішою акцією нашої партії після червневого повстання. Нехай порівняють із цими парижанами, що готові були штурмувати небо, хлопів германсько-пруської святої римської імперії з її допотопними маскарадами, які тхнуть казармами, церквою, юнкерствам, а найбільше — філістерами.


М. ЛЕНІН

Перехід од капіталізму до комунізму

В капіталістичному суспільстві, при найсприятливішому розвиткові його, ми маємо певний демократизм у демократичній республіці. Але цей демократизм завше стиснутий тісними рямцями капіталістічної експлоатації й завше лишається справді демократизмом для меншости, для заможних класів, тільки для багатих. Свобода капіталістичного суспільства завше лишається приблизно такою, якою була свобода в стародавніх грецьких республіках: свобода для рабовласників. Сучасні наймані раби через умови капіталістичної екслоатації так придушені нуждою й злиднями, що їм „не до демократії“, „не до політики“, що при звичайному мирному ході подій більшість населення від участи в громадсько-політичному житті усунута.

Правильність цього твердження найнаочніше, може, підтверджується Германією саме тому, що в цій державі конституційна легальність продержалася дуже довго й твердо майже півсторіччя (1871-1914), а соціял-демократія за цей час далеко більше, ніж по других країнах, зуміла зробити для „використання легальносте“ й для організації такої великої кількости робітників у політичну, партію, як ніде в світі.

Яка ж ота найбільша в капіталістичному суспільстві кількість політично свідомих і активних найманих рабів? Один мільйон членів партії с.-д. — з 15 мільйонів найманих робітників! Три мільйони професійно організованих — з 15 мільйонів!