Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/71

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ються на другий уривок, де говориться: „Бог утілився й жив серед нас“. Як би то не було, а зародок двозначности, суперечности і непослідовности в христіянстві був уже з самого початку христіянства. Апостоли і отці церкви часами де-чим поступались: вони вчили покоряти пристрасть — шлюбом, сатану — Вельзевулом. Надприродньо й зовсім неможливо уявити собі людину не з цього світу, а тому й христіянство, розуміється, не може остаточно зтерти стремління до насолоди життям. Через те йому завжди доводиться пристосовуватися до умов.

Але свідомий демократ бачить за деревами ліс. Христіянський ліс лежить у долині журби й туги, він зветься: стримання на землі й раювання на небі.


К. МАРКС і Ф. ЕНГЕЛЬС

Чому релігія збереглася

„Але нам зауважать, що релігійні, моральні, фіософські, політичні, правні та инші ідеї змінялись, розуміється, в процесі історії. Одначе, релігія, мораль, філософія, політика, право завжди зберегалися в цій безупинній зміні.

Опріч того, існують вічні істини: воля, справедливість і т. и., що однаково належать усім фазам суспільного розвитку. А комунізм нищить загальні істини, знищує релігію й мораль, замісць перетворити їх, отже він суперечить усьому процесові історичного розвитку.

До чого зводиться це обвинувачення? Історія всіх попередніх суспільств базувалася на класових противенствах, що за ріжні часів були ріжними.

Але якої б форми вони не набували, визиск однієї частини суспільства другою — це факт, властивий усім минулим сторіччям. Тому не дивно, що суспільна свідомість усіх віків, не зважаючи на всю ріжницю й на всю ріжноманітність, розвивалася в певних спільних формах, що зовсім зникнуть тільки з повним знищенням протилежности клас.

Комуністична революція найрадикальнішим способом пориває з сучасними відносинами власности; не дивно, що вона так само радикально пориває з традиційними ідеями.


М. ПОКРОВСЬКИЙ

Наука, філософія й класові інтереси

Один дотепний письменник казав, що коли б таблиця множення зачіпала чиїсь інтереси, то про неї й досі сперечалися б, і знаходились професори, які на замовлення зацікавленої сторони доводили б, що два рази два трохи більш, або трохи менш, ніж чотири. Саму науку так само порушує вперед класова боротьба, як і все инше.