Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/78

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Одначе, хоч французький матеріялізм мав блискучий успіх, він спирався ще на хисткий грунт. Природничі науки зробили великі завойовання, але з них тільки одна механіка дійшла до певної закінчености. Хемія й біологія були ще на перших ступенях свого розвитку. Про еволюцію в природі нічого ще не знали, а відповідно до цього — нічого не знали й про еволюцію в історії. Природа рухалась у замкненому віковічному колі, і людський дух з самого початку й дотепер був завжди однаковий: за середніх віків він тимчасово був затьмарився, а тепер знову він намагається повернути собі свої природні права. Внутрішнього звязку світової загадки матеріялізм ще не чіпав, а тому розвязання цієї загадки ще раз узяв на себе ідеалізм.


С. СЕМКОВСЬКИЙ

Французький матеріялізм напередодні великої революції

Напередодні Великої Революції у Франції могутньо розцвіла визвольна, „просвітня“ література. На арені історії“ підготовлювалось одверте повстання „третього стану“, ц. т. буржуазії, що спиралась на незадоволені маси селянства, міського міщанства і почасти робітників у боротьбі проти привілей двох перших станів: дворянства й духовенства, проти всього кріпацького ладу й королівської влади, що вивершувала цей лад. Авангардом цієї революції й була просвітня філософія і матеріялізм, які піднесли стяг ідейного повстання проти всього укладу „старого режиму“, проти всього тогочасного порядку в церкві й державі.

Треба було викликати революцію в умах, щоб потім можна було зробити революцію в житті. Треба було зрушити всі авторитети, що спирались на старі звички та на сліпу віру, а найперше треба було повалити небесні авторитети, щоб можна було потім скинути освячений віками феодально- кріпацький лад.

Треба було обгрунтувати право народів на революцію. Треба було навчити дивитись на революцію, як на необхідне природне явище.

Це ідейне підготовлення революції скупчувалося навкруги двох славнозвісних праць: „Енциклопедії“ й „Системи природи“.

„Енциклопедія, або словник наук, мистецтв та промислових заняттів“ — так звалася велика колективна праця, а навколо неї, як під пропором, скупчились найкращі й найвидатніші діячі молодої, революційної ще французької буржуазії. 28 великих томів Енциклопедії було видано в Парижі за час з 1751 до 1772 р., п'ять томів додатків — у Амстердамі 1776-1777 р. і два томи покажчика — в Парижі 1780 р.