Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/84

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Їхня наука вперше звязала в одне теорію й практику і охопила єдністю матеріялістичного пояснення природу й історію, завершивши цикл перетворення матеріялізму на науку і науки на матеріялізм.


Н. ЛЕНІН

Філософський матеріялізм

Починаючи з 1844-45 р р., коли вже склались погляди Маркса, він був матеріялістом, зокрема прихильником Л. Фейєрбаха, виявляючи й потім його хиби виключно в недостатку послідовности та всебічности його матеріялізму. Всесвітньо-історичне значіння Фейєрбаха, що „склало епоху“, Маркс вбачав саме в рішучому розриві з ідеалізмом Гегеля та в проповідуванні матеріялізму, який ще „в XVIII ст., особливо в Франції був засобом боротьби проти всякої метафізики“[1]. „Для Гегеля — писав Маркс — процес мислення, який він перетворює навіть під іменем ідеї в самостійний суб'єкт, — це деміург (творець, сотворитель) дійсного… У мене ж, навпаки, є ніщо инше, як матеріяльне, пересаджене в людську голову й перетворене в ній“[2]. Відповідно до цієї матеріялістичної філософії Маркса, викладаючи її, Ф. Енгельс писав в „Анти-Дюрингові“: „Єдність світу складається не з його буття, а з його матеріяльности, яка доводиться… довгим і важким розвитком філософії й природознавства… Рух це форма існування матерії. Ніколи ніде не бувало та й бути не може матерії без руху, руху без матерії“…

Коли поставити питання…, що таке мислення й пізнання, звідкіль вони беруться, то ми побачимо, що вони — продукти людського мозку, та що й сама людина — продукт природи, — вона розвинулася серед певних природніх обставин і разом з ними.

Розуміється, продукти людського мозку, що кінець-кінцем є також продуктами природи, не заперечують решти звязку природи, а відповідають їй“. Гегель був ідеаліст, цеб-то, для нього думки нашої голови були не абстрактними відбитками (Abbilder, иноді Енгельс говорить про „відтиски“) дійсних, речей та процесів, а, навпаки, речі й розвиток їхній були для Гегеля відбитком якоїсь ідеї, що існувала десь там ще. перед початком світу. В своєму творі „Людвіг Фейєрбах“ Фр. Енгельс викладає свої й Марксові погляди на філософію Фейєрбаха. Цей твір Енгельс надіслав до друку, перечитавши

  1. „Святое семейство“ в „Литературном наследстве“.
  2. „Капитал“, І, передмова до 2 вид.