Сторінка:С. Ю. Семковський. Марксистська хрестоматія для юнацтва. Кн. 2. 1925.pdf/92

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ми не помічаємо тільки через свої малі розміри“. Так само, коли говорять про ступневе зникання, гадають, неначе небуття даного явища або те нове явище, що повинно його заступити, уже є перед нами, хоч ми його й не помічаємо… Але цим самим відкидається думка, всяка думка, про виникнення й зникнення… Пояснити виникнення або зникнення повільною зміною — це означає звести всю справу до нудної тавтології і увляти собі уже в готовому вигляді те, що виникає або зникає (неначе воно уже виникло, або уже зникло. Г. П.)[1].

Цей діялектичний погляд Гегеля на неминучість стрибків у процесі розвитку цілком засвоїли Маркс і Енгельс. Енгельс докладно розвиває його в своїй полеміці з Дюрингом, в якій „ставить на ноги“ його, ц. т., на матеріялістичний грунт.

Так він зазначає, що перехід одного роду енергії в другий не може відбуватись инакше, як тільки через стрибок. У сучасній хемії він шукає ствердження діялектичної теореми про перехід кількости в якість. Взагалі, права діялектичного мислення стверджуютьтя в нього діялектичними властивостями буття. Буття й тут зумовлює собою мислення.

Не входячи в детальнішу характеристику матеріялістичної діялектики (про її стосунки до того, що можна назвати нижчою логікою рівнобіжно до нижчої математики — див. у нашій передмові до нашого перекладу брошури „Людвіг Феєрбах“), ми тільки нагадаємо читачеві, що протягом останнього десятиліття теорія, що вбачає в процесі розвитку одні тільки повільні зміни, стала губити під собою грунт навіть у біології, де вона раніше користувалася майже загальним визнанням. У цьому відношенню роботи Армана Готьє та Гуго де-Фриза створять, мабуть, цілу епоху. Досить сказати, що утворена де-Фризом теорія мутацій становить собою науку про розвиток видів стрибками (див. його двотомну роботу: Die Mutations Theoria, Leipzig, 1901–1903; його реферат: Die Mutationen und die Mutations–Perioden bei der Entstehung der Arten, Leipzig, 1901, та його таки лекції, зачитані в Каліфорнському університеті й видані в німецькому перекладі під назвою: „Arten und Varietät und ihre Entstehung durch die Mutation , Berlin, 1905).

На думку цього видатного натураліста, слабе місце Дарвінової теорії походження видів це саме та думка, що це походження можна пояснити повільними й ступневими змінами. Цікаво й дуже влучно зауважив де-Фриз, що пану-

  1. В питаннях про „стрибки“ див. нашу брошуру „Горе д. Тихомирова“. Петербург. Вид. М . Малих, стор. 6–10 .