Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/131

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

§ 315. На віддаленні півверстви на північ від лівого берега річки Великої Юрівки, за смугою глибокого, безнаметньового польодовикового піску, що не має у собі ніяких домішок, з'являється на полях і на шляху у пісках щебінь; тут на великому просторі знаходиться щебіневий виступ дуже звітрілого амфіболового граніта. Щебінь його негрубий, ріжкатий, почасти перетворений на жорству, виступає безпосередньо на поверхню; щебіня гнейса або окварцованого гнейса тут зовсім нема.

§ 316. На півверстві далі на північний захід, в урочищу Мойлини, на узліссі, на віддаленні більш одної верстви від ріки Уборти, знаходиться досить помітний у релььєфі, одиночний підковуватий у плані польодовиковий бархан. Первісний план його захований ще дуже виразно; схили бархана почасти задерновані, почасти відслонені від рослинної поволоки і виявляють тільки чистий, сипкий, безнаметньовий польодовиковий жовтий пісок. Шлях охоплює голову бархана, що здіймається метрів на 6 над шляхом. Права галузь його півверстви завдовшки, ліва трохи коротша; отвір дуги орієнтований, згідно з законом гесперотропізма, на захід. У середині дуги, між галузями, знаходиться невеличке, замкнене мохове болітце. Західній схил бархана стрімкий (до 20°), східній схил розмірно положистий (до 12°). Навкруги підніжжя описуваного бархана і на його схилах спостерегається лише чистий, безнаметньовий польодовиковий пісок, але на вершку голови бархана я знайшов щебіневий, почасти скибовий виступ дуже звітрілого амфіболового граніта; у глибині бархана розміри щебіня й скиб швидко зростають і сполучаються у цілу скелю. Граніт тут середньозернястий, темно-червоної барви; ортоклаз у ньому міцно каолінізований; кварц здебільшого безбарвний і прозорий, зрідка сірої барви; амфібол міцно звітрілий, матово-чорний; біотита у породі дуже мало.

§ 317. На півверстви на північ від урочища Мойлини, на зовсім рівному місці, знаходиться цікавий, досить великий (біля одної верстви у прогоні) скибовий виступ такого самого темно-червоного амфіболового граніта; тут па поверхні несподівано з'являється ціле кам'яне море, що складається з ріжкатого щебіня та невеликих звітрілих, заокруглених скиб; вони узаміт вкривають собою шлях, сумежні поля і узлісся. Продукти звітрювання належать тут виключно до цього граніта; пильний дослід не виявив присутности щебіня инших порід (гнейса, то-що).

§ 318. Далі на північ і північний захід, у болотяних і лісуватих урочищах Клетна і Дубова Волока, на віддаленні одної і півтори верстви на захід від лівого берега ріки Уборти, знаходиться декілька менших розмірами скибових і щебіневих виступів того самого темно-червоного, середньозернястого, дуже звітрілого амфіболового граніта. Ці виступи з'являються почасти на цілком рівних місцях, почасти-ж утворюють приземкуваті горби й гряди, більш-менш виразно виявлені у рельєфі. Навкруги цих виступів граніта тягнуться на поверхні сипкі, глибокі, чисті польодовикові піски.