Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/132

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

§ 319. Верстви на дві на південь від гирла ріки Перги у поверхневих польодовикових пісках поруч з грубим щебінем звітрілого червоного амфіболового граніта з'являються знову зовсім ріжкаті кусні й плитки окварцованого гнейса та гострорубі кусні молочно-білого кварца; усі ці кусні гарно виполіровані і виявляють надзвичайно виразне еолове оброблення по окремих тонесеньких верствах, в залежності від їх різної твердоти. Тут-же навпроти гирла ріки Перги на лівому березі ріки Уборти знаходиться два коротких ярки з досить стрімкими схилами; в них згори додолу видко лише самісінький чистий, сипкий, безнаметньовий польодовиковий пісок (тимчасом як на протилежному правому березі ріки Уборти, у селі Перзі, виступають цілі скелі граніта, як описано вже вище, в § 170-175).

§ 320. Нижче гирла ріки Перги до села Рудні Хочинської лівий беріг ріки Уборти дуже положистий і задернований; але на деякому віддаленні від ріки, на вершках цього берега, серед грубої поволоки польодовикових пісків на згаданому просторі знаходиться чотири окремих виступи амфіболового граніта. Ці виступи мають вигляд кам'яних морей з ріжкатого щебіня і заокруглених через звітрювання скиб. Тільки в одному з цих виступів (другому з полудня) до щебіня й скиб граніта домішується невелика кількість ріжкатих і гострорубих куснів окварцованого гнейса і молочно-білого кварца з дуже виразним еоловим обробленням. Тут росте Azalea pontica.

На захід від ріки Уборти далеко тягнуться обширі, заболочені ліси і вододільні мохові болота (урочища Одринищі, Тугощі, Дуброва і инші), що в них знаходяться верхів'я річки Лядської (див. § 324). Улітку ці лісові та болотяні нетри цілком неприступні дослідам; згідно з зібраними переказовими відомостями, там подекуди зустрічаються виступи каміння.

§ 321. Село Рудня Хочинська (№ 52, стор. 238, 309) розташоване, згідно з нівелюванням західньої експедиції для висушування болот, на абсолютній височині 73,2 сажня (№ 9; стор. 106; № 58, стор. 40, під № 860) і на відносній височині 3,4 метра над рівнем ріки Уборти, що становить тут улітку 71,6 сажня (№ 9, стор. 107). В цьому селі за першої половини минулого століття існував був невеликий примітивний чавунотопний завод (№ 6, стор. 50), що перероблював місцеві лімоніти з навкружних болот, які лежать на північний захід від села (№ 33, стор. 264).

Ріка Уборть тут неглибока; улітку її иноді переїздять бродом. Колись тут був млин, від якого ще залишилися останки кам'яної гати, що навпівзруйнована рікою. Серед вулиць села і по садибах виступають подекуди з сипкого польодовикового піску великі, через звітрювання заокруглені скиби червоного амфіболового граніта. Такі самі скиби видко в невеликій кількості і в положистому схилі лівого берега ріки Уборти біля колишнього млина. На північній і південній закраїнах села беріг ріки знижується і стає болотяним.