Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/135

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

мапі, чимало з цих барханів ще досить виразно заховали свій первісний підковуватий план і орієнтовані отворами своїх дуг незмінно, згідно з законом гесперотропізма, на захід.

§ 328. Про гіпсометричний характер описуваної місцевости маємо у літературі такі цифрові дані: згідно з нівелюванням західньої експедиції для висушування болот, рівень ріки Уборти улітку біля села Милашевичів має абсолютну височину 64,8 сажня (№ 9, стор. 10, 110 і 185); на 10 верстов далі цей рівень має абсолютну височину 64,2 сажня (№ 9, стор. 111); правий беріг ріки Уборти трохи нижче гирла безнайменної річки 8 верстов завдовшки, що тут впливає до Уборти з правого боку (№ 54, стор. 91, під № 153), має абсолютну височину 65,0 сажня (№ 9, стор. 110; № 58, стор. 40, під № 866), або відносну височину 1,7 метра. Біля маленького села або хутора Рудні Борової, що розташоване на болотяній заплавині, рівень ріки Уборти має абсолютну височину 63,9 сажня (№ 9, стор. 111). Болота без перерви супроводять тут правий беріг до гірла річки Плотниці; усюди на цьому протязі, згідно з моїми спостереженнями, природніх відслонень цілком нема.

§ 329. Дуже цікава річка Плотниця або Добра (що у звіті західньої експедиції помилково названа Псотниця) починається у болоті Плотниця (див. вище § 147) і декілька разів на своїй течії губиться в обширих болотах (№ 54, стор. 91, під № 154; № 11, стор. 127 № 35, стор. 85; № 45, стор. 5). Згідно з моїми вимірами на докладних мапах, довжина цієї річки виносить на менш 40 верстов (за Жилинським, тільки 16 верстов — див. № 9, стор. 207). На усьому протязі своєї течії ця річка є болотяна і береги її низькі, позбавлені відслонень, та супроводяться в багатьох місцях польодовиковими барханами, але надзвичайно цікаві відслонення існують в її верхів'ях (див. § 331 і 333).

§ 330. На схід від острова — розсипища Овруцького пісковика на болоті Дідовому Озері, що описаний вище (§ 182), на лівому березі річки Плотниці я знайшов невелике штучне відслонення, що в ньому досить глибоким осушливим ровом (півтора метри завглибшки) відкрито було товщу чорного, землястого трав'яного (осокового) торфу. Торф цей не дуже гарної якости; уся грубість його, згідно з переказаними відомостями, перевищує два метри. Правий беріг річки в цьому місці являє собою велике, позбавлене лісу, грузьке осокове болото, що далі на схід спливається з обширим болотом Кружев'є (див. § 357) і з болотом Ділич (§ 147). Ніяких островів і відслонень инших порід тут знайти не можна.

§ 331. На віддаленні менш одної верстви на схід від річки Плотниці на болоті Дідовому Озері знаходиться невеличкий, цікавий з геологічного боку острів з хатою лісового сторожа (колишньої так званої Замисловицької казенної лісової дачі). Увесь цей острів, як з'ясувалося при мойому досліді, є виступ червоного і сірого Овруцького пі-