Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/20

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

обширими, неглибокими, але дуже грузькими, надзвичайно важко-приступними (навіть серед літа) болотами та болотяними лісами. На захід від колоній на островках серед болот спостерегається усюди тільки польодовиковий безнаметньовий пісок на поверхні. В одному тільки місці, на південно-східній закраїні колонії Королівки (урочище Бабині-Лози), я знайшов приземкуватий скибовий виступ дуже звітрілого граніта, що розсипається від вдара молотком; порода ця є середньозерняста і має сіру барву. На західній закраїні Королівки, на краю болота, у рівчаку один метр завглибшки, відслонюється безнаметньовий, не-верствуватий, дрібнозернястий, жовтий польодовиковий пісок; горішня частина його визолена, опідзолена і має білувату барву; межа визоленої частини невиразна. Далі на схід, на болоті „Гало“, на віддаленні приблизно 5 верстов від Королівки, вже на островках виступає дуже піскуватий, типовий бурий мореновий суглинок з наметнями граніта, креміня і різних пісковиків. Таким чином, мої досліди підтвердили, що на схід від Королівки проходить межа розповсюдження моренових покладів.

§ 31. На віддаленні біля одної верстви від ріки Телини, на правому її узбережжу, по-над безнайменним струмиком, розташоване село Горбів (Горбово або Горбове; див. Барсов, № 2, стор. 95; Теодорович, № 42, т. I, стор. 212; польський географічний словник, № 84, т. III, стор. 123). Тут знайдено становище камінного віку з оббивними знаряддями Антонович, № 1, стор. 25). На мапі Миклухи-Маклая виступів кристалічних порід тут не зазначено. З околиці Горбова до Київського університету ще за 80-х років було приставлено колектором Ставровським зразки вибухової породи (амфіболового мікрограніта і діоритового орфірита). Тарасенко, що збирав тут петрографічний матеріал 1890 року, не подає опису відслонень і зазначає тільки, що амфіболовий мікрограніт виступає у формі невеличкого горба у селі Горбові і що такий самий горб утворює тут діоритовий порфірит (№ 41, стор. 6–8 і 18–19). Амфіболовий мікрограніт села Горбова має порфірову структуру і складається з ідіоморфних вилучень каолінізованого скалинця та з оснівної маси, яка має у собі скалинці, біотит, кварц, рогову світню, магнетит, апатит і епідот. Діоритовий порфірит має порфірові вилучення скалинця, рогової свитні, піроксена і магнетити, а його оснівна маса складається з тих самих мінералів з додатком ще епідота, кварца і титаніта. Про значіння цього родовища вибухових порід для з'ясування тектоніки місцевости згадує Ласкарев (№ 23, стор. 267).

§ 32. Згідно з моїми дослідами село Горбів знаходиться на віддаленні чотирьох верстов на північний захід від села Степанівки (див. §§ 26–28) і 3,5 верстов на південь від села Чмеля (див. далі), на болотяній низовині, серед обширих лук. На вулицях села біля хат часто видко великі камені. В південній частині села знаходяться два горби, що стоять у садибах на віддаленні біля 300 метрів один від