Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/30

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

стелини, Луковець, — див. № 54, стор. 113, під №№ 454, 455 і 456), що далі губляться у болоті Став і течуть, згідно з переказаними відомостями, серед виступів граніта. Року 1900 я встановив майже безперервний ряд скибових виступів звітрілого середньозернястого червоного граніта в околицях слободи Риковки і села Болярки (що лежить на абсолютній височині 91,2 сажня, — див. № 9, стор. 194; № 58, стор. 38, під № 759) і на схід від неї до села Радовеля; навкруги сел Болярки та Стовпинки і Кишина знаходиться, по моїх дослідах, плоскозгір'я овального обрису, зложене з кристалічних порід, з прогінами від 6 до 11 верстов і з абсолютними височинами від 89 до 94 сажнів (№ 58, стор. 68). Згідно з переказаними відомостями, скелі граніта здіймаються у виді островів на великому неприступному болоті Мікулан (Микулан), в трьох верствах на північний захід від села Болярки, де абсолютна височина досягає 94,4 сажня (№ 9, стор. 104; № 58, ст. 38, під № 760). В околицях Болярки 1902 року знайдено знаряддя неолітичного віку (кам'яні шліфовані ножі і долота).

§ 57. Нижче від млина біля хутора Кишинського Млинка (див. вище, § 52) на правому березі ріки Уборти тягнеться на протязі декількох верстов густий ліс, що скриває у собі подекуди стрімкі, по инших місцях положисті, усюди позадерновані піскуваті схили берега без виступів кристалічних порід. Далі беріг знижується, до ріки доходять з сходу рукави болота (від великого болота Гуслиця) і до ріки впливає кілька струмиків і річок (річка Мутовиця, — див. № 54, стор. 90, під № 141). На поверхні тут усюди виступає сипкий безнаметньовий польодовиковий пісок.

§ 58. Найближчі виступи кристалічних порід на правому березі ріки Уборти знайдені мною тільки біля села Лопатнчів або Заріччя (так його звуть тут місцеві мешканці; на усіх мапах воно зветься Зацерковьє, що в дійсності лежить навпроти, па лівому березі). Тут біля підніжжя берега з-під піску починають подекуди визирати скиби сірого дрібнозернястого гнейса. Далі в одному місці цей самий гнейс виступає вже у виді невисокої (до трьох метрів заввишки) горбкуватої суцільної скелі, що стрімким схилом уривається у бік ріки; нагорі вона вкрита грубими осипшцами сипкого польодовикового піску. Гнейс цієї скелі є міцно звітрілий і легко розсипається від вдара молотком; він є поділений щілинами відокремлення на плитуваті великі скиби. Глибина ріки Уборти в цьому місці, згідно з запевненнями місцевих рибалок, досягає 12 сажнів або 25,6 метра.

§ 59. Нижче села Заріччя в піскуватому схилі правого берега існує ще декілька скибових виступів гнейса, а далі грубі осипища сипкого жовтого безнаметньового польодовикового піску скривають під собою старші породи. Мабуть з кристалічної породи є збудований високий заокруглений у плані горб, засипаний грубою поволокою такого самого польодовикового піску, що здіймається на віддаленні півверстви на північно-північний схід від села та охоплюється з півночи і сходу