Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/72

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

§ 160. Порода, з якої складаються кам'яні скиби в околицях села Озерянів, являє собою взагалі дрібнозернястий, рожево-сірий, червонуватий або червоний пісковик з кварцитовим цементом. Зерна кварца в ньому здебільшого більш-менш заокруглені, але нерідко і ріжкаті; в них переважає мутно-сіра барва, але досить часто трапляються і винно-жовті, прозорі кварцові зерна; зрідка помічаються і зерна майже чорного (димного) кварца. Розміри зерен дуже нерівномірні: нерідко в одному і тому самому кусні пісковика видко зерна розмірно великі (до 1 або 1,5 міліметра у діаметрі), більш-менш ріжкаті, і поруч — дуже дуже дрібні зерна (до 0,25 міліметра і менше у діяметрі), заокруглені; при цьому зерна різних розмірів або лежать поруч, або скупчені неправильними гніздами: в їх розподілі не помітно ніякого визначеного порядку, ніяких слідів сортування.

Верствуватости у породі нема й сліду. Забарвлення (більш чи менш інтенсивне, сірувато-червоне або рожеве) розподілене у породі теж дуже неправильно і нерівномірно, без різких меж, із ступневими переходами. На деяких скибах (ближче до країв кряжа) помічається нахил до конгломератової будови, — в них трапляються риняки кварца до півтора сантиметри у прогоні; ці риняки цілком заокруглені і складаються з мутно-сірого кварца.

У периферичних частинах дуже багатьох скиб спостерегається вторинний кварц (гідрохімічного пізнішого походження), здебільшого у виді корок, що одягають скиби з поверхні, а теж у виді неправильних жилок (з апофізами) молочно-білої барви до 2 або 3 міліметрів завгрубшки, иноді до 5 міліметрів і більше. Ці жили не рівнобіжні одна до одної і втискуються у периферичні частини скиб по неправильних, зігнутих, кривих напрямках, очевидячки, заповнюючи собою щілини, що утворилися раніше кристалізації кварца з розчину. Иноді ці жилки вторинного кварца роздвоюються у середині породи, охоплюючи своїми галузями невеличкі дільниці дрібнозернястого або середньозернястого пісковика.

На зовнішній поверхні скиб пісковика усюди спостерегаються дуже гарно і виразно виявлені сліди еолового оброблення. Поверхня скиб вигладжена, часто тонко-виполірувана; тонки жилки і неправильні проверстки молочно-білого кварца високогарно одпрепаровані у виді маленьких карнізів, що вистають на поверхні пісковика, а кварцові риняки конгломератових дільниць породи перетворені з поверхні на пірамідальні риняки з одним, двома або трьома різко-виявленими ребрами.

§ 161. Вздовж східнього схилу Озерянського кряжа в околицях села Озерянів і ускісно упоперек цього кряжу проходить лінія ширококолійної залізниці, що провадить від Поста Дровяного до села Усова. Підчас моїх дослідів 1901 року будування цієї залізниці було лише розпочате, але згодом я мав нагоду її простежити і вивчити підчас моїх дослідів 1912–1913 років. У резервах залізниці на 12–13