Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/39

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ДОГОВІР МИРНИЙ МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ СРР І ЛИТОВСЬКОЮ ДЕМОКРАТИЧНОЮ РЕСПУБЛІКОЮ 1921. Підписаний 14 лютого 1921 у Москві уповноваженими уряду УСРР Ф. Коном, Ю. Коцюбинським та уповноваженими уряду Литовської Демократичної Республіки Ю. Балтрушайтісом, Й. Ванагасом-Сімонайтісом, Р. Йоделісом, К. Свіласом. Укладання договору стало можливим після утворення влітку 1919 незалежної ЛДР внаслідок розпаду Російської імперії й повалення в Литві влади більшовиків за допомогою польських військ (грудень 1918 — літо 1919). Договору 1921 передував мирний договір між РСФРР і ЛДР від 12 липня 1920, за яким м. Вільнюс і Вільнюський край визнавалися невід'ємною частиною ЛДР. Проте вже у жовтні 1920 шляхом воєнної інтервенції ця територія була приєднана до Польщі. Небезпека подальшого захоплення Польщею Литви спонукала останню зафіксувати існуючі на той час державні кордони, уклавши мирні угоди з іншими державами, в тому числі з УСРР, договір між УСРР і ЛДР був вигідним і для РСФРР, оскільки певною мірою ставив бар'єр можливій східній експансії Польщі, яка прагнула відновити кордони Речі Посполитої 1772.

Мирний договір визнавав державну самостійність УСРР і ЛДР. Сторони зобов'язувалися заборонити перебування на своїй території ворожих іншій стороні військово-політичних угруповань та здійснювати перевезення їх через свої порти, надати право оптації литовцям в Україні й українцям у Литві, повернути на батьківщину біженців Першої світової війни та майно, вивезене під час війни з Литви в Україну, обопільно амністувати громадян та оптантів кожної зі сторін. Країни погодилися укласти після ратифікації основного договору торговий і транзитний договори та поштово-телеграфну конвенцію, встановити дипломатичні та консульські відносини, створити спільну комісію для врегулювання окремих питань.

Літ.: Українська РСР на міжнародній арені. Збірник документів (1917–1923 рр.). — К., 1966.

В. В. Павленко.

ДОГОВІР МІЖ СРСР І ПОЛЬСЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ ПРО РАДЯНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ КОРДОН 1945. Укладений у Москві 16 серпня 1945. Відповідно до ст. 1 цього договору кордон між СРСР і Польською Республікою встановлювався вздовж «лінії Керзона» з відступом від неї на користь Польщі в деяких районах від 5 до 8 кілометрів. Додатково Польщі передано: територію на схід від «лінії Керзона» до річок Західного Бугу і Солокії, на південь від міста Крилова із відхиленням на користь Польщі максимально на 30 кілометрів; частину території Біловезької Пущі на ділянці Немирів-Ялівка на схід від «лінії Керзона», включно із Немировим, Гайнівкою, Біловежем і Ялівкою, із відхиленням на користь Польщі максимум на 17 кілометрів. Відповідно до ст. 2 кордон між СРСР і