Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/41

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

сом. При підписанні були присутні: з чехословацької сторони — міністри уряду Л. Свобода, З. Неєдли, Г. Ріпка і Л. Прохазка, з радянської — голова РНК Й. Сталін, заступник наркома закордонних справ А. Вишинський, посол СРСР у Чехословаччині В. Зорін, представник уряду УРСР П. Рудницький.

Перша стаття договору проголошувала: «Закарпатська Україна (що носить, згідно з Чехословацькою Конституцією, назву Підкарпатська Русь), яка на підставі договору від 10 вересня 1919, укладеного в Сен-Жермені ан Ле, увійшла як автономна одиниця в межі Чехословацької Республіки, возз'єднується в згоді з бажанням, виявленим населенням Закарпатської України, і на підставі дружньої угоди обох Високих Договірних Сторін, зі своєю споконвічною батьківщиною — Україною і включається до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки». У цій же статті зазначалося, що кордони між Словаччиною й Закарпатською Україною, які існували до 29 вересня 1938, із внесеними незначними змінами є кордонами між СРСР і ЧСР, згідно з картою, що додавалася. Окремим протоколом до договору про оптацію особам української та російської національностей, які проживали на території Чехословаччини, та особам словацької і чеської національностей, що проживали на території Закарпатської України, надавалося право вибору між громадянством СРСР і громадянством ЧСР. Цим правом незабаром скористалося близько 10 тис. осіб з обох сторін.

Договір означав завершення возз'єднання українських земель в єдиній Українській державі і, незважаючи на певні негативні моменти й прорахунки в процесі його укладання, став закономірним, історично справедливим актом. Його було ратифіковано 22 листопада 1945 Тимчасовими Національними зборами Чехословаччини, 27 листопада того ж року — Президією ВР СРСР. 22 січня 1946 указом Президії ВР СРСР була утворена Закарпатська область у складі УРСР.

Літ.: Договір між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Чехословацькою республікою про Закарпатську Україну. В кн.: Про Закарпатську Україну (Збірник матеріалів). — К., 1945; Макара М. П. Закарпатська Україна: шлях до возз'єднання, досвід розвитку (жовтень 1944 — січень 1946 рр.). — Ужгород, 1945; Нариси історії Закарпаття (1918–1945). — Ужгород, 1995, т. 2.

С. В. Віднянський.

ДОГОВІР МІЖ СРСР ТА НІМЕЧЧИНОЮ ПРО НЕНАПАД 1939 («ПАКТ РІББЕНТРОПА-МОЛОТОВА») — двостороння угода, укладена в ніч з 23 на 24 серпня 1939 у Москві народним комісаром закордонних справ СРСР В. Молотовим і міністром закордонних справ Німеччини Й. Ріббентропом. Набула чинності з моменту її підписання. Строк її дії визначався на десять років, з автоматичним продовженням на п'ять років за умови, коли жодна зі сторін не зажадає її припинення.