Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/66

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ДОГОВІР ПРО ОСНОВИ ДОБРОСУСІДСТВА І СПІВРОБІТНИЦТВА МІЖ УКРАЇНОЮ ТА УГОРСЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ 1991. Підписаний у Києві 6 грудня 1991 Президентом України Л. Кравчуком та прем'єр-міністром Угорської Республіки Й. Анталлом. Його підписанню передували активний українсько-угорський політичний діалог та інтенсивні дипломатичні контакти.

Історія становлення новітніх українсько-угорських відносин бере свій початок з кінця 1989, коли в Угорщину прибула українська делегація на чолі з міністром культури УРСР Ю. Олененком і вперше в сучасній історії України було підписано двосторонній протокол про співробітництво сусідніх країн у сфері культури. А в серпні 1990 на запрошення міністра закордонних справ Угорської Республіки Г. Єсенські відбувся робочий візит міністра закордонних справ УРСР А. Зленка до Будапешта. Між керівниками зовнішньополітичних відомств двох сусідніх країн відбулися переговори, у центрі яких були питання встановлення і розвитку двосторонніх відносин і взаємодії в міжнародному співробітництві. Обговорювались питання налагоджування прямих економічних, наукових, культурних зв'язків, створення сприятливих умов для розвитку національних меншин, безпосереднього спілкування українських і угорських громадян, розвитку прикордонного обміну. Відбувся також обмін думками про майбутні відносини України та Угорщини, зокрема про можливості створення дипломатичних, консульських, торговельних представництв. Про зацікавленість угорської сторони в співробітництві свідчила пропозиція відкрити в Будапешті Генеральне консульство України. Міністр закордонних справ УР заявив про можливий обмін дипломатичними представництвами, що було визнанням України рівноправним партнером. Зустріч міністрів закордонних справ водночас була підготовкою до відвідування України Президентом Угорської Республіки.

27 вересня 1990 у Києві відбулася зустріч Голови Верховної Ради УРСР Л. Кравчука і Президента Угорської Республіки А. Гьонца, який прибув в Україну з офіційним візитом. Це був перший офіційний візит глави іншої держави до України після прийняття Верховною Радою Декларації про державний суверенітет України. В результаті українсько-угорських переговорів була прийнята Спільна Заява. В цьому документі країни підтверджували своє прагнення підтримувати і розвивати взаємовигідне співробітництво та добросусідські відносини, що відповідають їх національним інтересам і не спрямовані проти третіх сторін, ґрунтуються на Статуті ООН, документах Наради з безпеки та співробітництва в Європі, загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права. Це було дуже важливо з огляду на легітимацію Декларації про державний суверенітет УРСР. Сторони також заявляли про невід'ємне право народів України й Угорщини визначати свій внутрішній і