Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/254

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

межує з Німеччиною і Бельгією. Площа 41,1 тис. кв. м. Населення 16,7 млн осіб (2011): голландці (81%), фламандці (12%), фрізи, німці та ін. Столиця — м. Амстердам. Н. належать території в Америці: Антільські острови Кюросао, Аруба та ін., південна частина острова Сен-Мартен.

За формою державного правління Н. — конституційна монархія. Глава держави — королева (король). Законодавчу владу представляють Генеральні штати (двопалатний парламент), вищу виконавчу владу — король і рада міністрів на чолі з прем'єром. Місцеперебування парламенту і уряду — м. Гаага.

У 1–4 ст. територією Н., яку заселяли германські племена, володів Рим.

Згодом її більша частина увійшла до Франкської держави, з 843 — до Лотарингії. У 11–14 ст. тут сформувалися нові політичні об'єднання — графства Голландія, Гелдерн, Фрісландія тощо. У 15 ст. на цих та прилеглих землях, що нині перебувають у складі Бельгії, Франції та Люксембургу, постала держава під назвою Нідерланди. Наприкінці цього ж століття країна підпала під зверхність імператорів Габсбургів, у 16 ст. — іспанської імперії.

1566 під гаслами боротьби проти іноземних загарбників у Н. вибухнула революція. Її наслідком було створення 1581 незалежної республіки Сполучених Провінцій, яка здобула міжнародне визнання 1648 за Вестфальським миром. З перемогою республіканського ладу країна вступила у смугу швидкого економічного зростання і в середині 17 ст. за рівнем розвитку торгівлі і промисловості перевершила усі головні європейські держави.

Набувши становища потужної морської держави, Н. у 17–18 ст. стали на шлях колоніальних загарбань в Азії (Індонезія, Цейлон, Малакка та ін.), Америці, Африці. Головним знаряддям нідерландської експансії виступали засновані 1602 і 1621 Ост-Індська та Вест-Індська компанії.

1793 Н. приєдналися до очоленої Англією воєнної коаліції проти революційної Франції, але зазнали поразки і були окуповані французькими військами. Проголошена в Н. Батавська республіка була перетворена 1806 Наполеоном І на Голландське королівство, включене через два роки до Французької імперії. Рішенням Віденського конгресу 1814–1815 в країні утворено Нідерландське королівство, до якого приєднали Бельгію (остання відокремилася після революції 1830).

Під час Першої світової війни Н. зберігали нейтралітет. У Другій світовій війні її нейтралітет порушила нацистська Німеччина, захопивши країну 1940.

З-під окупаційного режиму була звільнена союзними англо-американськими військами 1945. Від того року Н. — член ООН. Є також членом НАТО, Європейського Союзу та інших міжнародних організацій. 1 квітня 1992 Нідерландське королівство встановило дипломатичні відносини з Україною.

Найбільш ранні відомості про нідерландсько-українські взаємини пов'язані з епохою Ренесансу в Європі. Біля витоків українських інтересів нідерландського суспільства стояв великий філософ-гуманіст і богослов