А гармонічного чоловіка, се правда, зовсім майже нема; на десятки, а може і на многі сотні тисяч по одному стрічається, та і то в досить слабих екземплярах…
При слові „помішані”, що вирвалось необачно у Зосимова, котрий попав на улюблену тему, всі насупились. Раскольніков сидів начеб не звертав уваги, задуманий і з дивною усмішкою на блідих губах. Він заєдно ще в думці чимсь був занятий.
— Ну, так що-ж сей роздоптаний? Я тебе перебив! — спитав чискорше Разумихін.
— Що? — мов би прокинувся той. — Так… ну і я запачкався в крови, коли помагав його переносити в кватиру… Одкакож, матусю, я одну непростиму річ вчера зробив; дослівно я не був при умі. Я вчера всі гроші, котрі ви мені прислали, віддав… його жінці… на похорони… Вона тепер вдова, сухітниця, безталанна женщина… троє маленьких сиріт, голодні… в хаті пусто… і ще одна донька є… Може бути, ви би і самі віддали, як би бачили… Все-ж таки я права не мав ніякого, признаюсь, особливо коли знав, як вам самим ті гроші дістались. Щоби помагати, треба право до того мати, а коли ні: „crevez chiens, si vous n'etes pas contents!”[1] — він розсміявся. — Чи так, Дуню?
— Ні, не так, — твердо відповіла Дуня.
— Ба, та і ти… з замірами!… — пробурмотів він, подивившись на неї мало що не з ненавистю і насмішливо усміхнувшись. — Я повинен був се знати… Що-ж, і похвально; тобі же ліпше… і дійдеш до такої границі, що не переступиш її — нещаслива, а переступиш, може ще нещасливійша будеш… Та втім, все те дурниця! — додав він роздразнено, сердячись на своє мимовільне унесення. — Я хотів лиш сказати, що у вас, матусю, я прощення прошу, — закінчив він різко і коротко.
— Досить, Родю, я переконана, що усе що ти робиш, то добре! — сказала урадована мати.
— Не будьте так переконані, — відповів він, скрививши рот в усмішку.
Наступила мовчанка. Щось було напряжене в цілій отсій розмові, і в мовчанці, і в примиренню, і в опрощенню, і всі се відчували.
— Так отже направду вони мене бояться, — думав сам
- ↑ Здихайте собаки, коли не задоволені.