Сторінка:Чикаленко Євген. Спогади (1861-1907). Частина III (Львів, 1926).djvu/65

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Матушевським та д-ром М. Левицьким; а В. Доманицький працював тоді в Петербурзі над повним виданням „Кобзаря“, який потім видало, заходами П. Стебницького, „Т-во допомоги студентам“ в Петербурзі.

 

    ниця має право рівне з правом кожної инчої одиниці. Реформована держава мусить бути федерацією таких національних одиниць.

    3. Звязком, що обєднуватиме ці автономні одиниці, є парлямент, який складається з послів, оплачуваних з державних коштів і вибраних на підставі: а) вселюдного, рівного, безпосереднього виборчого права з таємним голосуванням, б) пропорціональної системи виборів, яка далаб заступництво і меншости. Право вибирати і бути вибраним має кожен громадянин 21 року без ріжниці полу, віри і національности.

    4. Державний парлямент пильнує, щоб згадані права громадянина і нації були забезпечені скрізь по державі. Опріч того до парляменту належать тільки оці загально-державні справи: а) зносини з инчими державами; б) фінанси за для загально-державних справ; в) позадержавна торговля і мито; г) загально-державна армія та справа війни й миру.

    Увага до п. г) Армія має бути реорґанізована; служба відбувається в межах рідної країни; час служби має поступово зменшатися, щоб таким робом перейти від реґулярної армії до міліції, а межинародні суперечки залагоджувати полюбовним судом.

    II. Лад на Україні.

    5. Усіма справами на території України має порядкувати Українська Виборча Народня Рада (сойм). Вона складається з послів, оплачуваних з краєвих коштів і вибраних на підставі: а) вселюдного, рівного, безпосереднього виборчого права з таємним голосуванням; б) пропорціональности виборів. Право вибирати і бути вибраним має кожен громадянин 21 року без ріжниці полу, віри і національности. Законодатний період мусить бути не довший як три роки; законодавство народнє (референдум та ініціятива). Вибори і голосування мають відбуватися в показані в законі празникові дні.

    6. Українська Народня Рада сама виробляє краєву конституцію, яку не може ні відміняти, ні касувати загально-державний парлямент, але ця конституція не може суперечити вищезгаданим основним вседержавним законам.

    7. Українська Народня Рада має право рішати всі ті справи, які не належать до державного парляменту. Вона, яко хазяїн краю, порядкує всіми землями й водами Української території.

    8. Краєва конституція мусить дати право широкого самоврядування громадам сільським і городським і тим округам, у які громади