Сторінка:Pereiaslav.pdf/18

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
МУЗЕЙ ІСТОРІЇ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА СЕРЕДНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ

Музей історії лісового господарства Середньої Наддніпрянщини знаходиться в південнозахідній частині території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Гостинно відкрив свої двері відвідувачам 17 травня 2007 року. В основі експозиції комплекс пам’яток архітектури ХІХ ст. – будинок і повітка лісного кордону, шишкосушарка КапераГоголіцина, комора.

Будинок лісного кордону – дерев’яна пам’ятка архітектури ХІХ ст. з с. Мирча Бородянського району Київської області. Був перевезений та встановлений на території Музею Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в1969 році. Десятикамерна будівля прямокутної форми, поділена на три частини, кожна з яких має окремий вхід. Двоє із дерев’яними ганками на причілкових боках, один з тильного боку. Використовувавсь для проживання лісової охорони, об’їждчиків та лісників. В експозиції відтворено інтер’єр житла лісника.

Повітка лісного кордону являє собою дерев’яну пам’ятку архітектури ХІХ ст. з с. Мирча Бородянського району Київської області, яка була перевезена та встановлена на території Музею Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в 1969 р. Це однокамерна будівля, прямокутної форми з каркасним заповненням стін та з горизонтальним заповненням у шули. Має два входи, двопільні широкі ворота та широкі однопільні двері. Використовувалась для утримування в ній коней та возів. На даний час в експозиції представлена техніка по догляду та відтворенню лісу.

Шишкосушарка Капера-Гоголіцина з с. Розважів Іванківського району Київської області була перевезена та встановлена на території Музею Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в 1973 році. Однокамерна будівля прямокутної форми, встановлена на дубових підвалинах. Побудована із соснових брусів в зруб без лишку, з’єднання в лапу, стіни рублені й не мащені. В середині будівлі знаходиться дерев’яна перегородка із двома дверима. В експозиції представлено процес добування насіння із шишок шпилькових порід дерев.

Комора лісного кордону з с. Дениси Переяслав-Хмельницького району Київської області. Була перевезена та встановлена на території Музею Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в 2002 році. Рублена будівля із тесаних дубових та осикових колод, покладених з «лишком», не мащена. Вінця зрубу ретельно припасовані. В плані споруда квадратної форми, складається з двох частин: відкритого ганку, влаштованого на чотирьох різьблених колонах та однокамерного закритого приміщення. Обидві частини під одним спільним чотирисхилим дахом, вкритим оцинкованим залізом. В експозиції представлено засоби охорони лісу від пожеж та шкідників.


Список літератури:


1. Книга наказів 1969 р., наказ № 33.

2. Концепція «Музею історії лісового господарства».

3. Тематико-експозиційний план «Музею історії лісового господарства».

4. Український технічний музей: історія, досвід, перспективи // Матеріали IV-ї всеукраїнської наукової практичної конференції. – К., 2005. – 186 с. – С. 131-132.