Перейти до вмісту

Твори (Франко, 1956–1962)/14/До «Цар і аскет». Пояснення

Матеріал з Вікіджерел
Твори в 20 томах
Том XIV

Іван Франко
Додатки до поеми «Цар і аскет»
Пояснення
Нью-Йорк: Видавниче товариство «Книгоспілка», 1959
4. ПОЯСНЕННЯ
ДО „ЦАР І АСКЕТ“
 

У краю Косаля в великім лісі
Жив в давню давнину пустинник славний.

Розцвіт чернечого життя в Індіях припадає на рік 600 п. X. Кожний правовірний буддист мусів бути ченцем. В книзі Ману говориться про се: „Коли брахманський батько родини завважає, що його лице починає вкриватися зморщками, а волосся сивіти, тоді нехай іде в ліс“. Він забирав зі собою святий вогонь і живився корою, корінням, лісними овочами й зіллями. Деякі жертви були приписані, як напр., гостинність. Він мав пізнавати Веду, не прийняти дарунків, і бути милосердним для всіх. Чернець повинен говорити правду і благословити тих, що проклинають його. Взагалі своїми ідеалами зближалося пустинниче життя брахманців до ідеалів середньовічного аскетизму.

І дух свій углибляв в таємність Брами.

Брахман (Brahman, початкове значіння — молитва, побожність) — творець і перший бог індійської трійці. Після книги Ману, зразу панувала темрява і був лише один бог, який існував сам від себе (Svayambhu). Він сотворив світло і води. Відтак запліднив їх і з того повстало золоте яйце, з якого він народився яко брахман, творець світа. Він переділив яйце на дві части й утворив з них небо й землю. Потім сотворив десять праджапаті (prajapati — пан творіння), які довершили його діла.

 Хай вишній Індра
Мене хоронить від лихої думки!

Індра, бог підчинений трійці Брахма-Вішну-Сіва, але сам панує над сторожами світа (lokapala, також astadikpala, се є сторож вісьмох сторін світа) і над іншими богами. Він панує на сході у своїм небі (svarga), до якого по смерті йдуть герої і князі й яке часами навіть за життя відвідують. Своєю ролею й різними любовними авантурами нагадує грецького Зевса.

 Немає
Страшнішого під сонцем, ні на небі,
Як гнів святих, брахманцеве прокляття!

В книзі Ману говориться про се: „Ніколи, навіть у найбільшій потребі, не повинен король доводити брахманця до гніву; бо тоді він може знищити його разом з військом і возами. Хто ж міг би уйти перед загладою, прогнівивши тих, що сотворили вогонь, аби все знищити, і зробили воду морську непридатною до пиття. — Кожний брахманець, вчений чи невчений, є великим божеством.“

 Не допустить того
Високий Індра і пресвітлий Аґні.

Аґні, бог вогню, один з вісьмох сторожів світа.

А через місяць у преславний город
Варанасі прийти повинен ти.

Варанасі, місто над Ґанґесом, нинішній Бенарес.

Город весь заворушився,
Айодії міщани як у здрій,

Айодія („Непоборима“) нинішнє Augh (в англійській ортографії Oude).

 Кшатріє віроломний!

Кшатрія — каста рицарів.

Помалу наближався перед брами
Преславної столиці бога Сіви,

Сіва, третій бог індійської трійці.