Телеграма А.І. Мікояна з Будапешта в ЦК КПРС про нараду в Політбюро ЦР ТВП

Матеріал з Вікіджерел
Телеграма А.І. Мікояна з Будапешта в ЦК КПРС про нараду в Політбюро ЦР ТВП та план заходів щодо нормалізації обстановки в партії, включаючи відставку М. Ракоші від 14 липня 1956 року
А.І. Мікоян, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
Будапешт: архів, 1956

Цілком таємно

Поза чергою.

Особлива

ЦК КПРС

13 липня, об 11 годині дня, відразу після прибуття в Будапешт мав двогодинну бесіду з тт. Хегедюш, Ракоші, Герьо і секретарем ЦК Вегома, який також приїхав зустрічати. Був присутній т. Андропов. Після бесіди все разом обідали, домовилися відразу після цього влаштувати нараду членів Політбюро, кандидатів і секретарів ЦК, яке тривало понад 4 години. Висловилися всі угорські товариші з відвертістю, без обмеження часу. Запис виступів посилаю окремо. Тут повідомляю наші враження, а також про намічених рішеннях.

Я попросив угорських товаришів інформувати, що відбувається в країні і в партії, що робиться ЦК для виконання того, що було обговорено з т. Сусловим. Підкреслив, що в нашому ЦК і в усьому таборі соціалізму є тривога за стан справ в Угорщині, яка виходить з неприпустимості, щоб в Угорщині сталося щось несподіване і неприємне. Заявив, що якщо потрібна якась допомога, - рада або чим-небудь іншим, - то наш ЦК готовий цілком піти назустріч угорським товаришам, щоб виправити становище.

У відвертій розмові все товариші визнали непривабливу картину.

Крім опублікованого постанови ЦК партії від 30 липня проти ворожих елементів, нічого насправді не робиться, товариші готують доповіді для пленуму ЦК, а ворожі елементи безкарно орудують в масах і на місцях, все більше і більше поширюють свій вплив, втягують нові кола аж до робочих в боротьбу за усунення керівництва партії.

Видно, як з кожним днем ​​влада все більше випадає з рук товаришів. Формується паралельний центр з ворожих елементів, що діють активно і рішуче, самовпевнено.

Друк і радіо вийшли з-під контролю ЦК.

Хоча рішення ЦК від 30 червня було прийнято одноголосно, в ЦК немає єдності як з питань принциповим, так і з практичних питань керівництва партією. Деякі членів ЦК, які голосували за резолюцію, тепер не те що не підтримують цю резолюцію, але і не виконують вказівок ЦК і навіть виступають проти рішення ЦК. Редактор центрального органу партії, найпоширенішою газети, не згодний з лінією ЦК і проводить свою лінію, а ЦК досі нічого не робить тому, що, бачте, він член ЦК.

Розпалася дисципліна для членів ЦК, а багато комуністів, особливо інтелігенти, розчинилися у дрібнобуржуазної середовищі, опозиційно налаштованої до уряду. Дискусійний клуб імені Петефі став бурхливо чинним ідеологічним і опозиційним центром. Створено фактично паралельний ЦК, ворожий Центральному Комітету партії і діючий безкарно і безперешкодно. Керівні угорські товариші ніяких заходів проти цих ворожих елементів не прийняли і навіть не мають ніякого плану по цій частині.

З кожним днем ​​розширюється вплив ворожого, опозиційного настрою за підтримки західної ворожої пропаганди по радіо і агентури, яка мешкає в Угорщині, югославського радіо, друку і агентури, що підтримує і надихає ці опозиційні елементи. Праві елементи в складі партії, особливо орієнтуються на Надь Імре, і плюс до цього кілька сотень партійних активістів, раніше репресованих, а тепер вийшли з тюрем і знаходяться здебільшого в Будапешті, не можуть терпіти при владі Ракоші і його сподвижників, винних у їх нещасну долю.

На моє запитання, чому не вживають репресій і арештів щодо ватажків ворожих елементів, Ракоші зробив зауваження, що положення так ускладнилося та напруга настільки посилився, що арешти не допоможуть: візьмемо одних - з'являться інші, візьмемо інших - з'являться треті, і не буде цього кінця.

Я роз'яснив угорським товаришам, що є нетерпимим порушенням внутріпартійної демократії, коли працівники апарату ЦК їх не виконують рішень виборних органів партії, колективного керівництва, а проводять свою власну політику, спрямовану проти ЦК. Апарат ЦК не повинен мати своєї політики, він повинен бути виконавцем рішень ЦК. Тому треба негайно вигнати з апарату ЦК всі подібні елементи. Нехтуванням внутрішньопартійної демократії є і такий стан, коли газети і радіо перестають бути провідниками лінії ЦК. Тому негайно треба усунути всіх працівників преси та радіо, які не бажають проводити лінію ЦК.

У такій небезпечній обстановці керівництво партії знаходиться фактично в змозі прострації. Після обговорення угорські товариші були змушені визнати, що влада, хоча фактично з рук ще не вислизнула, але вислизає і справа йде до втрати влади.

Такі товариші, як Герьо, Хегедюш, Ковач та інші, розуміють всю небезпеку становища, але нічого не пропонували, хоча з їх виступів можна було зрозуміти, що все впирається в питання про Ракоші. Видно було, що всі вони очікують постановки питання про Ракоші з нашого боку, оскільки вони вважали себе пов'язаними нашої лінією з цього питання, переданої їм від імені нашого ЦК т. Сусловим у вигляді заяви про те, що зняття тов. Ракоші в даний час було б подарунком для американців. Про це прямо заявив т. Ковач в бесіді з т. Андроповим.

Коли я поставив це питання, вони підкреслювали, що найголовніше, що головний камінь спотикання - це питання про відповідальність за порушення законності, тобто питання про відповідальність за репресії проти комуністів, що мали місце до 1953 року. З цього питання йде атака на ЦК з усіх боків і ЦК не в силах захистити себе. Всі вважають винуватцем не так Фаркаша, скільки Ракоші.

Коли на попередньому нараді у вузькому складі я поставив питання - чи не краще тоді в інтересах партії в справжніх умовах тов. Ракоші самому подати у відставку, щоб полегшити партії зберегти своє керівництво і розгромити опозицію і ворожі елементи, - видно було, що товариші Герьо, Хегедюш, Вег зраділи такою постановкою питання, зітхнули вільно. З якоюсь радістю сприйняв цю пропозицію і т. Ковач, про що він сказав мені при особистій бесіді.

Надалі, на засіданні Політбюро, все висловилися за доцільність відставки тов. Ракоші. Герьо навіть сказав: «Ми дотягли рішення цього питання до останньої години».

Угорські товариші погодилися з моїм зауваженням, що догляд тов. Ракоші від керівництва допоможе створенню справжньої єдності в складі ЦК і полегшить боротьбу з опозиційними і ворожими елементами. Успіх може забезпечити одночасне проведення в життя заходів такого порядку: перше - догляд Ракоші, на якого спрямовані всі удари опозиції і якого вважають відповідальним за порушення законності більше, ніж Фаркаша; друге - включення до складу керівництва нової групи працівників, особливо угорської національності, які показали себе стійко в боротьбі за лінію партії в період останніх ускладнень; третє - одночасний удар по ватажкам ворожих елементів і розгром їх центрів. Далі, необхідно розгорнути наступальну боротьбу на ідеологічному фронті проти антимарксистських, антиленвнских поглядів і виступів серед членів партії. Нарешті, відновити партійну дисципліну серед всіх членів партії, незважаючи на особи, як це зробив у нас Ленін на X з'їзді після того, як до з'їзду мав місце фактичний розкол в ЦК.

Коли я запитав, за якими ж питань є принципові розбіжності серед членів ЦК, то один з членів ЦК зауважив, що незгодні члени ЦК виступають більше з натяками, не говорять все, що думають, багато хто ховає свої погляди. Потім Герьо відповів на це питання наступним чином, з чим, мабуть, всі були згодні. Члени ЦК, що розходяться з лінією ЦК, не мають ні оформленої платформи, ні системи поглядів. Можна сказати лише про окремі питання. Перша група питань пов'язана з кооперацією сільського господарства. Відвертіше всіх це формулює член ЦК Ваш Золтан, який заявив, що кооперування треба відкласти років на десять, а трактори, скажімо, «Універсали», продавати одноосібним селянам. Є й інші заяви, наприклад, дати можливість закону вартості проявляти себе в економіці без обмежень, допустивши конкуренцію; будувати управління господарством не по радянським зразком, як це має місце тепер, а за югославським зразком, як більш, на їхню думку, демократичного. Нарешті, питання про демократизацію: багато хто з них скачуються, особливо під впливом західної пропаганди, на рейки формальної буржуазної демократії.

Що стосується Надя Імре, то я сказав, що наш ЦК не обговорював питання про нього, але я маю свою думку і знаю думку деяких членів нашого ЦК. Ми вважали і вважаємо помилкою виключення з партії Надь Імре, хоча він своєю поведінкою цього заслужив. Якби Надь Імре залишився б в рядах партії, він повинен був би підкорятися партійній дисципліні і виконувати волю партії. Винятком його ЦК сам собі ускладнив боротьбу з ним. Треба з усією відвертістю заявити Надю, що боротьбою з партією він не може повернутися до її лав. Шлях боротьби з партією - це шлях, неминуче веде його до в'язниці. Навпаки, якщо він змінить свою поведінку, то він може розраховувати на відновлення в рядах партії. Ряд які виступали товаришів говорили, що це правильно, але не можна в нинішній обстановці відновлювати Надь Імре в партії - це буде розцінено як його перемога і в партії посилиться правий ухил. Через деякий же час, коли він зробить ряд кроків на користь партії і в напрямку виправлення своїх помилок, тоді можна буде повернути його в партію. При моїй розмові з т. Ковач з цього питання він сказав мені, що така бесіда з їх боку з Надь Імре не зробить на нього впливу. Якби ж Ви, - сказав, звертаючись до мене, Ковач, - від імені вашого ЦК поговорили б з Надь Імре, то це була б інша справа.

Тов. Ракоші як на попередньому нараді, так і на засіданні Політбюро поводився правильно. Він заявив, що вже давно у нього назріла думка про відставку, але він відтягував постановку цього питання, бажаючи власними силами виправити свої помилки по керівництву партією, а потім піти. Це йому не вдалося, і тепер, виходячи з інтересів партії, які для нього понад усе, він вважає за потрібне подати у відставку.

Салаї висловився, по суті, за відсторонення Ракоші від керівництва в інтересах партії, але висловив побоювання, що ворожі елементи хочуть відсторонити від керівництва не тільки Ракоші, а й його сподвижників, як він висловився, «всю його гарнітуру». Він висловив думку своє і інших молодих, висунутих Ракоші, членів Політбюро і секретарів ЦК, таких, як Хідаш, Вег, Бата, Егрі, Мекіш, які також висловили побоювання щодо своєї долі.

Багато товаришів висловлювали також думку, що, можливо, пленум ЦК скине всі Політбюро.

Салаї в однині вніс пропозицію - зважаючи на ці побоювання і щоб ворог не розцінив догляд Ракоші як свою перемогу - звільнити Ракоші від обов'язків першого секретаря, встановивши для нього почесну посаду голови партії. Ця пропозиція ніхто не підтримав, а багато висловилися прямо проти. Сам Салаї не став наполягати.

На Політбюро домовилися провести наступні заходи.

1. Політбюро вирішує задовольнити прохання тов. Ракоші про відставку з поста першого секретаря і члена Політбюро ЦК, давши йому згоду виступити з відповідною заявою на пленумі ЦК партії. У зв'язку з цим вирішено, щоб доповідачем про внутрішньополітичне становище на пленумі ЦК не була Ракоші, а інший товаріщ.

2. Підготувати пропозиції про поповнення складу ЦК молодими кадрами угорської національності, які добре показали себе в боротьбі з опозицією і пов'язані з масами, внести цю пропозицію на пленумі ЦК.

3. Підготувати і в найближчі дні здійснити практичний план нанесення удару антипартійних, ворожим угрупованням, розгром центрів, що утворилися їх діяльності.

4. Не чекаючи пленуму ЦК, негайно почати атаку на опозицію, для чого:

а) негайно приступити до публікації в пресі та по радіо резолюцій партійних організацій, особливо партійних організацій промислових підприємств, що підтримують партію і спрямованих проти опозиції; до сих пір друк відмовлялася і не завадила такі резолюції;

б) опублікувати статті проти неправильних виступів в партійній пресі;

в) усунути з посад тих редакторів газет і керівників радіо, які відмовляться проводити лінію ЦК, залучити їх до партійної відповідальності;

г) провести заходи по зняттю з апарату ЦК всіх тих працівників, які не згодні з лінією ЦК і ведуть боротьбу з лінією ЦК;

д) підготувати обговорення в Політбюро поведінки тих членів ЦК, які виступають проти рішення ЦК по боротьбі з опозицією і ворожими елементами, маючи на увазі цим шляхом домогтися відновлення дисципліни для членів ЦК.

У перерві між засіданнями я розмовляв з т. Ковачем. Він справляє гарне враження, партійне, не справляє враження інтригана. Він відображає думку своєї партійної організації м Будапешта, з повною довірою ставиться до Радянського Союзу. Всі говорять, що його партійний апарат міськкому тримається краще, не можна порівняти з апаратом ЦК.

Питання про персональний склад Політбюро, про першого секретаря ЦК, Політбюро вирішило обміркувати завтра і порадитися з нами.

Мікоян

Цей робота не є об'єктом авторського права
Відповідно до статті 1259 Цивільного кодексу Російської Федерації офіційні документи державних органів та органів місцевого самоврядування муніципальних утворень, в тому числі закони, інші правові акти, рішення судів, інші матеріали законодавчого, адміністративного і судового характеру, офіційні документи міжнародних організацій, а також їх офіційні переклади, державні символи і знаки, а також символи і знаки муніципальних утворень не є об'єктами авторських прав.