Телефонограма А. І. Мікояна з Будапешта в ЦК КПРС з текстом донесення І. О. Сєрова про оперативну обстановку в країні

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Це публікація документу, який зберігається в архіві.
Посилання на документ: АПРФ. Ф. 3. On. 64. Д. 484. Л. 148-150. Машинописная запись.
Телефонограма А. І. Мікояна з Будапешта в ЦК КПРС з текстом донесення І. А. Сєрова про оперативну обстановку в країні
А. І. Мікоян, І. О. Сєров, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
Будапешт: архів, 1956

28 жовтня 1956 р.

А. Мікоян

Доставити до КПРС

Товаришу Мікояну А.І.

Доповідаю про обстановку станом на 28 жовтня.

1. Від агентури, що має спілкування з повстанцями, надходять повідомлення про те, що у повстанців виникають сумніви в подальшому опорі. Найбільш активна частина їх висловлюється за продовження боротьби, проте, якщо і припинити її, то на час, з обов'язковою умовою зберегти зброю з тим, щоб у слушний момент знову виступити.

2. 27 жовтня агент друзів зустрічався з керівником опозиційної групи письменників Болдіжаром, який на нараді, яка відбувалась, висловив тривогу у зв'язку з вуличними боями. Решта учасників наради вирішили підтримати новий уряд і висловили намір зв'язатися з повстанцями і переконати їх про припинення опору.

3. У багатьох обласних і районних центрах республіки місцеві органи і партійні працівники розбіглися, після чого стали створюватися різні «революційні», національні та інші комітети, які починають свою «діяльність» з роззброєння органів держбезпеки. Так, наприклад, «революційний» комітет м. Мішкольця організував мітинг перед будівлею МВС, потім змусив співробітників скласти зброю, а хто чинив опір катувати. У той же день цим «революційним» комітетом був розпущений по домівках батальйон внутрішніх військ. В гір. Залаегерсезі «революційний» комітет роззброїв органи держбезпеки, а співробітників видворив за межі району. Такі факти мали місце і в інших районах. Є факти і протилежних дій, коли в районах створюється національна міліція з числа студентів, молоді та солдатів народної армії і наводить порядок в містах.

4. В міс. Будапешті після вчорашньої наради у нового міністра внутрішніх справи почали відновлювати роботу районні апарати держбезпеки і поліції. Щоб уникнути провокацій співробітники держбезпеки переодягнені в поліцейську форму.

5. Організованим наглядом за американським посольством встановлено, що співробітники посольства разом з речами виїжджають за місто. Американці Орліварт і Вест в розмові з агентом друзів сказали, що якщо в найкоротший термін не буде ліквідовано повстання, то за пропозицією США включаться війська ООН і станеться друга Корея.

6. Сьогодні вранці за Будапештським радіо було організовано виступ активного учасника заарештованої у військовій редакції групи злочинців Ертові, який заявив, що він закликає молодь скласти зброю. Так як новий уряд на чолі з Надєм є гарантією виконання вимог народу. У розмові з диктором Ертові було поставлено питання: чому вони під листівкою зробили напис «Тимчасовий революційний уряд»? Ертові на це відповів, що в той період, коли вони писали листівку, вони не визнавали уряд, а зараз би цього не зробили, так як уряд законний. В міс. Будапешті сьогодні всюди спокійно, крім поодиноких окремих пострілів. Однак є три вогнища, де засіли повстанці.

Сєров

Помітки[ред.]

«Принято по ВЧ 28.Х-56 р.»


Цей робота не є об'єктом авторського права
Відповідно до статті 1259 Цивільного кодексу Російської Федерації офіційні документи державних органів та органів місцевого самоврядування муніципальних утворень, в тому числі закони, інші правові акти, рішення судів, інші матеріали законодавчого, адміністративного і судового характеру, офіційні документи міжнародних організацій, а також їх офіційні переклади, державні символи і знаки, а також символи і знаки муніципальних утворень не є об'єктами авторських прав.