Україна в міжнародних відносинах/3/Німецько-українське товариство

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 3

під ред. Миколи Варварцева

Німецько-українське товариство
Київ: Інститут історії України НАН України, 2012

НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО (Deutsch-Ukrainische Gesellschaft). Створене 1918 в Берліні. Засновники — співробітник міністерства закордонних справ Німеччини Пауль Рорбах і публіцист Аксель Шмідт. Головною метою товариства було сприяння розвитку німецькоукраїнських взаємин в господарській та культурній сферах. 1918–1926 Н.-у. т. видавало щомісячний часопис «Ukraine» («Україна») (головний редактор — А. Шмідт), який висвітлював політичне, економічне та культурне життя в Україні.

Після виводу німецьких військ з України 1918 товариство орієнтувалося на співпрацю з діячами УНР та гетьманату. У жовтні 1919 Н-у.т. за допомогою посольства УНР організувало Український економічний конгрес у Берліні, у роботі якого взяли участь представники німецьких та українських урядових і громадських установ, економічних організацій, спілок, представники преси. З науковців в еміграції з Н-у. т. та його друкованим органом співпрацювали І. Мірчук, З. Кузеля, Д. Дорошенко та ін. Діяло до 1945.

1948 було відновлено у Мюнхені під головуванням Г. Прокопчука. 1952– 1968 виходив його журнал «Ukraine in Vergangenheit und Gegenwart» — «Україна в минулому і сучасному» (головний редактор — Г. Прокопчук), який інформував німецькомовних читачів про життя й культуру України й українців у діаспорі, зокрема про українсько-німецькі зв'язки. На шпальтах часопису висвітлювалися питання українського визвольного руху у минулому й сучасному, національної і господарської політики СРСР, української літератури, церковно-релігійна тематика, вміщувалися матеріали про визначних діячів України і Німеччини. Заходом товариства видавалися книжки, брошури, проводилися концерти, виставки, ювілейні вечори до 150-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка, 100-річчя М. Грушевського. 1960 Н.-у. т. об'єдналося з Німецько-українським товариством ім. Гердера.

Літ.: Яріш В., Сулима М. Українці в Берліні. 1918–1945 рр. — Торонто, 1996; Трощинський В.П., Шевченко А.А. Українці в світі. — К., 1999; Наріжний С. Українська еміграція. Культурна праця української еміграції 1919–1939. — К., 1999; Кривець Н.В. Українсько-німецькі відносини: політика, дипломатія, економіка. 1918–1933 рр. — К., 2008.

Н.В. Кривець.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.