Україна в міжнародних відносинах/4/Центральноєвропейська ініціатива

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 4

під ред. Миколи Варварцева

Центральноєвропейська ініціатива
Київ: Інститут історії України НАН України, 2013
ЦЕНТРАЛЬНОЄВРОПЕЙСЬКА ІНІЦІАТИВА — найбільше регіональне об'єднання європейських держав, створене у вересні 1989 за ініціативою Австрії та Італії з метою відродження регіонального співробітництва в нових історичних умовах. Станом на 2012 членами ЦЄІ є 15 країн: Албанія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чехія, Македонія, Молдова, Польща, Румунія, Словаччина, Україна, Угорщина, Австрія, Італія. Україна встановила контакти з ЦЄІ від липня 1994, а 1 липня 1996 стала членом ЦЄІ.

Діяльність ЦЄІ спрямована на інтенсифікацію взаємодії країн-членів із метою активізації участі в процесі європейської інтеграції. Головна мета регіонального об'єднання полягає у створені єдиної Європи без ліній поділу за економічними стандартами та рівнем розвитку. У структурі ЦЄІ діє Парламентська асамблея, діяльність якої спрямована на правове забезпечення процесу координації регіонального співробітництва. Як правило раз на рік відбуваються зустрічі глав урядів країн-членів, на яких розглядаються стратегічні питання діяльності ЦЄІ. З 1995 раз на рік проходять зустрічі президентів центральноєвропейських країн. На саміті ЦЄІ у Львові (14–15 травня 1999), який відбувся в умовах бомбардування Югославії силами НАТО, країни-члени ЦЄІ закликали до пошуку політичного врегулювання конфлікту. Постійно діють комісії за всім спектром політичного, економічного, культурного та екологічного співробітництва. У процесі розширення ЄС налагодив механізм консультацій із ЦЄІ. З 1998 структури ЦЄІ залучені до відбудови економіки Боснії. З 1999 ЦЄІ бере участь у реалізації Пакту стабільності для Південно-Східної Європи. 2012 Україна головувала у ЦЄІ. У цей час були ініційовані проекти, пов'язані із бізнес-діалогом, розвитком туризму і молодіжних обмінів.

Літ.: Етнічні меншини Східної та Центральної Європи: компаративний аналіз становища та перспектив розвитку. — К., 1994. Коваль И.Н. Последняя битва «холодной войны». Восточноевропейская политика сверхдержав. — Одесса, 1999. Десять лет системной трансформации в странах ЦВЕ: итоги и уроки // Мировая экономика и международные отношения, 2000, № 5; Дукмас О.Л. Центральноєвропейська ініціатива: структура, функції, діяльність у форматі регіонального співробітництва (1989–2011 рр.). — К., 2012.

А.Ю. Мартинов.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.