Українські Січові Стрільці 1914-1920/Соснів
◀ Семиківці | Українські Січові Стрільці 1914-1920 Соснів |
Лисоня ▶ |
|
Після семиковецького бою У. С. С. перейшли в запас дивізії і два тижні перебули в землянках над річкою Студинкою, на захід від с. Раковець. Потім оба куріні перенесено на деякий час до Раківця. З Раківця куріні висилали в передпілля стежі і ставили сторожі в околицях Беньової, села по тому боці Стрипи, яке залишили Москалі після семиковецького бою.
Врешті, коли на фронті запанував спокій, УСС переведено до Соснова і на зимові кватири призначено південну частину села та його присілок Тудинку.
Село, хоч знищене і без населення, якого виселено на початку боїв, давало людям на зиму краще приміщення, як мокрі, тісні і темні землянки. Знищені хати та стодоли скоро направлено і сотні в теплі та вигоді, яку може лише дати знищене але захисне село, зажили спокійним безжурним життям. У Соснові перебули У. С. С. цілу зиму до травня 1916 року.
Швидко настала строга та сніжна подільська зима.
Коли подільські дороги замело снігом, сотні перемінились у відділи саперів і з лопатами та джаганами виходили на працю до чищення доріг від снігу та поправи розмоклих шляхів. На провесні У. С. С. будували в Соснові запасні укріплення. Праця йшла на зміну так, що сотні, які залишались у селі, ходили на вправи або відпочивали.
В тому часі забило живіше духове життя Стрілецтва. Завдяки звільненню великої частини краю та спокоєві на фронті відновилися звязки з рідними. Розпочався виїзд на відпустки до дому і до знайомих. Наладнався живий звязок зі Львовом та Віднем. Гімназійні учні та студенти університету користали зі студійних відпусток. У постоях сотень відбувалися відчити та гутірки. Тоді повстали також перші курси для неграмотних.
До постою У. С. С. зїхалась уся Пресова Кватира. Стрілецькі літописці, письменники та артисти продовжували збирання матеріялів до першого журналу У. С. С. »Шляхи«, що вже почав виходити у Львові, та до історії Стрілецтва. Стрілецькі піснярі та поети Лепкий, Купчинський та провідник орхестри Гайворонський складали нові стрілецькі пісні. Світливці пхор. Т. Мойсейович та артист-маляр чет. Іванець мали праці повні руки.
Пильно працював також молодий і надійний студент історії Василь Дзіковський та артист-маляр Курилас. Він намалював тут, в окремо поставленому ателіє, багато портретів і картин з побуту Стрілецтва.
Врешті основно поправились І гігієнічні умови життя У. С. С. За ініціятивою тодішніх стрілецьких лікарів д-ра А. Беляя і д-ра В. Білозора та заходом меткого коменданта технічного відділу хор. д-ра І. Сіяка побудовано в Тудинці власну купальню, відвушівню та пральню.
На відтинку 55. дивізії не було за ввесь той час ніяких більших боїв. Дня 20-го листопада Москалі Покинули окопи над Стрипою і перенеслись УСС добровільно до нових становищ, що були приготовані між Стрипою та Серетом. Австро-німецькі фронтові частини перейшли зараз на той бік Стрипи, заложили мостові причілки, а потім вибудували безпереривну лінію окопів. Оба береги Стрипи получено багатьома мостами.
В часі побуту У. С. С. у Соснові зайшли дві важні події в їхньому житті. Першою подією було злучення обох курінів у 1-ий полк. У. С. С. і підчинення його безпосередно команді дивізії. Досі оба куріні воювали окремо і підлягали двом бригадам 129-ій і 130-ій. Злучення У. С. С. в один полк мало значіння не лише престіжове, але також практичне. Між іншим полк У. С. С. дістав тепер те саме озброєння, що й другі боєві полки, скоростріли, міномети, піхотні пушки і, що важніше, став самостійною боєвою одиницею з власною командою.
Склад полку був такий: два куріні піхоти по 4 сотні, одна технічна сотня та відділ скорострілів в стадії організації. Помічні частини обох курінів — обози, санітарну службу і ліквідатуру злучено разом. Харчевим старшиною полку був іменований чет. І. Цьокан, комендантом обозу чет. М. Стронський. Ліквідаційним старшиною полку став чет. О. Мельниковим, та після його захворіння чет. д-р Ф. Свістель. Санітарну службу виконували лікар-пор. д-р Беляй та лікар-чет. д-р Біло-зор зі санітарними старшинами хор. О. Перфецьким, хор. Р. Гаванським, хор. М. Ґілецьким І пхор. Я. Солтикевичем. Виконуючим обовязки полкового команданта став дотеперішній командант 1-го куріня от. Г. Коссак.
З початком травня 1916 р. приїхав до постою полку новий командант У. С. С, пполк. австр. армії Антін Варивода. До полку приділено рівночасно ще одного старшину австр. армії сот. Омеляна Лисняка, який зразу був адютантом полку, а потім став комендантом куріня. Змінилися також полеві духовники У. С. С. До коша відійшов дотеперішний о. А. Пшепюрський, а на його місце прийшов о. М. Їжак.
Зміну команданта У. С. С. переведено на бажання Стрілецтва. Це бажання передали Стрільці членові Боєвої Управи проф. І. Боберському, який підчас Різдвяних Свят 1916 року гостив між Стрільцями у Соснові.
З приходом нового команданта полк У. С. С. перейшов на становища до Соснова і зайняв відтинок окопів на Веселій, на лівому березі Стрипи.
В червні зачалась на полудні російська офензива, т. зв. офензива Брусілова і для скріплення загроженого фронту забрано частину військ XXV. корпусу. Цю прогалину на фронті корпусу мусіли виповнити У. С. С.
На Веселій прожили У. С. С. цілу весну та половину літа, до серпня.
Російська офензива на півдні мала з початку слабі успіхи і поступала дуже пиняво вперед. Фронт XXV. корпусу залишили Москалі у спокою.
Це був гарний, погідний та соняшний весняний час. Спокій та правильне життя пособляли праці над собою. Боєве заняття обмежувалось до служби в окопах, в передпіллю і до будови укріплень. Увесь вільний час У. С. С. використали для поправи боєздатности сотень та для власних духових потреб. За фронтом відбувалися постійно вправи, в окопах Стрілецтво вчилося та багато читало. В тому часі зорганізовано перший курс для вишколу підстаршин та пробоєвої служби, Наукою проводив чет. Б. Гнатевич.
З кінцем липня та в перших днях серпня російська офензива набрала нового розгону і на півдні відсунула фронт союзних військ аж до Галича.
В тому часі виповіла війну осереднім державам також Румунія. З корпусу ген. Гофмана відійшли знову частини на семигородський фронт. Врешті, коли наступ Москалів на півдні та півночі загрозив окриленням XXV. корпусу, командування Південної Армії наказало корпусові залишити лінію Стрипи та зайняти становища над Золотою Липою. Таким чином вирівняно та скорочено фронт і добуто потрібні до дальшої оборони запаси.
Полк У. С. С. відійшов 11. серпня без бою на нові становища до Потутор коло Бережан.
Ця робота є суцільним текстом, будь ласка за можливістю з'єднайте її з Індексом. |