Сторінка:Багалій Д. Історія Слободської України. 1918.pdf/253

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

жорстокі способи тих часів для викладання науки дітям. І все ж таки треба сказати, що сі школи дуже шанував нарід, куди більш, ніж ті казенні — російські, котрі їх змінили потім. Бо у них все було рідним для населення: і помешкання, і зв'язок їх з церквою, брацтвами й шпиталями, і учитель-дяк, котрий був сам з народа і жив його життям, і мова, і шкільні звичаї, про котрі оповідав Тимковський. Для свого часу сі школи були користні для українського народу, особливо як ми нагадаємо собі, що таких народніх шкіл зовсім не було в Великоросії. Отже правительству треба було поліпшити та поширити їх програм, вивести кари, а не знищувати самих шкіл, як се було зроблено у царювання Єкатерини II-ї і Олександра I-го. Знищувалися сі школи також в зв'язку зі скасуванням козаччини і обертанням підданих в кріпацтво.

Число шкіл у Слободській Україні у 1732 році. Про нахил українського народа до сих рідних йому шкіл яскраво свідчить велике число їх у XVIII столітті. Вони широко росповсюджені були і в Гетьманщині, і в Слободчині. По обрахунку О. М. Лазаревського, зробленому на підставі ревізій тодішніх козачих полків, у 7 полках Гетьманщини такіх шкіл було 866, що дає по 124 на полк, а як усіх полків було тоді 10, значить в усіх 10 полках повинно було бути 1240, а як розбити їх на 2 теперешні губ. — Чернигівську та Полтавську, котрі складали з себе Гетьманщину, то вийде у середньому по 620 на кожну. Такі ж документальні звістки я здобув про Слободчину з перепису Слободських полків Хрущова 1732 р. У чотирьох Слободських полках (перепису 5-го Острогожського полка ми не маємо) таких шкіл було більш 124 (кажемо більш, бо бракує де-якої частини перепису). У Харьківськім полку було 20 шкіл, Охтирському — 25, Ізюмському — 33, Сумському — 47[1]. Вони були більш

  1. У Харькивському полку вони були: в Харькові — 4, в Соколові — 1, Перекопі — 1, Ліпцях — 1, Хорошові — 1, Валках — 1, Дергачах — 1, Песочині — 1, Хотімлі — 1, Золочеві — 1, Одренках — 1, Должику — 1, Рогозянці — 1, Старій Водолазі — 1, Веселому — 1, Новій Водолазі — 1, Малої Водолазі — 1. У Охтирському полку: у Охтирці — 4 школи, в Тростяньці — 1, Каменці — 1, Богодухові — 1, Білках — 1, Кириковці — 1, Жигайловці — 1, Ясенці — 1, Нової Рябині — 1, Матвіївці — 1, Яблочному — 1, Олексіевському — 1, Коломаку — 2, Краснокутську — 2, Купьевасі — 1, Каплуновці — 1, Губаревці — 1, Огородному — 1, Козіевьці — 1, Микитовці — 1. У Ізюмському полку: в Ізюмі — 5, Співаковці — 1, Балаклії — 2, Савиньцях — 1, Лимані — 1, Змійові — 1, Костянтиновці — 1, Павловці, або Водяному — 1, Мохначах — 1, Протопоповці — 1, Височиновці — 1, Генієвці — 1, Шелудковці — 1, Печенігах — 3, Сенькові — 1, Пристіні — 1, Радковці — 1, хуторі обивателя Гапонова — 1, Цареборисовці — 1, Торі — 1, Студенках Святогорського манастиря — 1, панському селі Балаклієві — 1, Нижній Бурлучці — 1, Шиповатої — 1, Бурлуках — 1, Комаровці — 1, У Сумському полку: у Сумах — 5, Білопольі — 4, Павловці — 1, Ворожбі — 1, Шпилевці — 1, Річках — 1, Рясному — 1, Межиричі — 7, Штеповці — 1, Гринцові — 1, Голубовці — 1, Луценовці — 1, Лебедині — 4, Бишкині — 1, Будниках — 4, Михайловці — 1.