Сторінка:Ґю де Мопасан. Дика панї і иньші оповіданя (1899).pdf/103

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 89 —

говищу, а його чорно-сїрі лахи мішали ся з барвою землї.

Він не мав анї пристановища, нї даху, нї хати, нї захисту. А прецїнь спав лїтом і зимою в стодолах або в хлївах, всунувшись там дуже зручно. Виносив ся звідтам так скоро і неспостережено, що нїкому і не впав на гадку. Знав добре всї дїри, куди дістати ся до середини будинка; відложивши кулї на бік, він видрапував ся з надзвичайною зручностю аж на під, де находила ся паша і там пересиджував часом чотири або й пять день, розуміє ся, як назбирав собі достаточну скількість поживи.

Жив серед людий неначе лїсний зьвір; не знав нїкого, не любив нїкого, а мужики ним холодно погорджували і відпихали неприязно від себе. Його називали "Дзвоном" бо баламкав ся на своїх костурах, як той дзвін межи двома поперечками.

Від двох днїв він не мав нїчого в устах. Нїхто не давав вже йому нїчого. Вкінци не хотїли його вже й бачити. Мужики вже з далека кричали до нього зі своїх порогів, коли наближав ся:

— Іди собі геть, нездаро! Та-ж нема ще й три днї, як я тобі дала кусник хлїба!

І він вертав ся на своїх підпорах та прямував до сусїдного дому, де його приймали в подібний спосіб.

Жінки кричали з одного порога до другого:

— Адже-ж не можна годувати того лїнюха цїлий рік!

Тимчасом лїнюх хотїв їсти що дня.

Він пройшов Сентілєр, Вервіль і Білєт і не випросив анї одного шелюга, нї одної окрушинки хлїба. Мав ще надїю на Турнуль; але