Сторінка:Вячеслав Липинський. Листи до братів-хліборобів 1919—1926 (1926).djvu/602

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


ведуть не самі заінтересовані сторони, а — нічого не розуміючі в орґанізації матеріяльного і духового життя нації — посередники »політики«, яких вся »умілість« засновується на виборчій демаґоґії та на обдурюваню »суверенного народу«. В боротьбі — веденій в межах, сильною монархічною державою бороненого, закону, — владу, а з нею змогу творити нові закони, одержують зпосеред поступових елєментів тільки ці, що не на словах а на ділі свою орґанізацийну здатність доказали. В оцьому постійному абсорбованю поступу сильним і життєздатним консерватизмом (і в усуванню від політичного проводу здатних тільки до руїнництва крикунів, »репрезентуючих інтереси«, з якими вони не мають нічого спільного) виявляється динаміка класократії.

Отже суть класократії лежить в істнуванню серед даної нації настільки сильних і настільки здатних до самоорґанізації матеріяльно продукуючих войовників і настільки добре зорґанізованих і авторитетних серед громадянства його духових провідників інтеліґентів, щоб, посідаючі силу матеріяльну войовники і політики продуценти, визнавши духовий авторитет добре зорґанізованих інтеліґентів, могли придбати для своєї матеріяльно і політично орґанізуючої праці моральний авторитет серед мас. Тоді своєю матеріяльною та моральною силою вони в стані зрівноважити все-нівелюючу силу матеріяльно непродукуючих войовників (недопустивши їх до необмеженої охлократичної диктатури меча над продукцією та ідеолоґією) і анархічну силу продуцентів та інтеліґентів спекулянтів (недопустивши їх до необмеженої демократичної влади золота і інтеліґентської ідеолоґічної спекуляції над мечем і над не спекулянтською продукцією).

Розуміється завести класократію не можна самим тільки »переконуваням« і »агітацією«.

Люде не приймають ніколи якогось громадського ладу тому, що він теоретично »найкращий«. І наприклад якийсь далекозор, що бачить здалека гору у всіх її деталях тому, що хоче вилізти на неї, не може, хоч би він і надірвався, дати образ цієї гори окружаючим його і не бажаючим лізти вгору короткозорам — з тої простої причини, що вони її не бачать, вона їх не інтересує і що в їх мізку нема відповідних образів для ясного представленя собі понять, які їм далекозор словами тільки може передати. Щоб люде прийняли якийсь громадський лад, ці, що його своїми очима бачать і що його всіма фібрами своєї души хотять, мусять мати власну силу цей лад зреалізувати. При яких умовах можлива перемога класократичного ладу на Україні, тоб-то хто у нас може цього ладу хотіти і лад цей своєю власною силою здійснити?

*  *  *

Для перемоги класократії необхідно:

1. щоб серед даної нації істнував один основний найсильніщий клас, якого орґанізаторські, войовничі елєменти в стані не тільки зорґанізувати під одним монархічним проводом свій власний клас,