Сторінка:Грінченко Б. Словник української мови. Том I. А-Ж. 1937.djvu/153

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Вапе́льня, ні, ж. = Вапнярка.

Ва́пенний, а, е = Вапняний.

Вапе́нник, ка, м. = Вапельник. О. 1861. I. Слов.

Ва́пна, ни, ж. и ва́пно, на, с. Известь. Вас. 169, 157.

Вапни́стий, а, е. Известковый, богатый известью. Желех.

Вапни́ти, пню́, ни́ш, гл. = Вапнувати. Желех.

Вапни́ще, ща, с. Известковая копь.

Ва́пно. См. Вапна.

Вапнува́ння, ня, с. Штукатурка, побелка известью.

Вапнува́ти, ну́ю, єш, гл. Штукатурить, белить известью. Желех.

Вапня́к, ка́, м. Известняк. Уман. I. 294.

Вапня́ний, а, е. Известковый, из извести. Желех.

Вапня́р, ра́, м. 1) Приготовляющий известь. Желех. 2) Возящий известь. Липовец. у. См. Вапельник.

Вапня́рка, ки, ж. Печь для выжигания извести. Желех.

Вапня́стий, а, е = Вапнистий. Уман. I. 294.

Ва́порт, та, м. Испарение. Як взяла я мертву за голову, то як пішов вапорт на мене, то я насилу донесла до домовини. Киев. г.

Вар, ру, м. 1) Кипяток. 2) Варка, количество для сварения в один прием. Вареників буде тільки на один вар. Борзен. у. 3) = Узвар. Шух. I. 144. МУЕ. I. 109. 4) Жижа из квашенной капусты. 5) Состав для смазки привитых деревьев. 6) Зной, духота. Вертаються з панщини люди потомлені і варом соячним і тяжкою працею. МВ. (О. 1862. III. 43).

I. Ва́ра! меж. Не тронь! прочь! Вара від мене! Фр. Пр. 136. «Ой вара, вара, нові новобранці: ой є в мене іншії коханці». — Ой чомусь тоді не казала: «вара!» як єсь од нас подарунки брала. Гол. II. 399.

II. Ва́ра, ри, ж. Варение, варка. Встречено в поговорке: Тут ні ва́ри, ні пари, — не только ничего не варять, а и вода даже не греется и потому и пар не идет. Фр. Пр. 136. З то́го ні ва́ри, ні па́ри. От этого нет никакой пользы. Фр. Пр. 6.

Варако́ба, би, ж. Смута, мятеж. Угор. См. Ворохібня.

Вара́скати, каю, єш, гл. Переворачивать. Вараскати сіно.

Ва́рвар, ра, м. Варвар. Левиц. Пов. 316.

Варва́рити, рю, риш, гл. Праздновать день св. Варвары (4-го декабря). Було не савити, не варварити та на сорочку сурганити. Ном. № 4007.

Варва́рки, рок, ж. мн. Род у́ставок. Kolb. I. 49.

Ва́рварство, ва, с. Варварство. К. Бай. 134. К. Краш. 33.

Ва́рварський, а, е. Варварский. К. Краш. 30.

Ва́рга, ги, ж. 1) Губа. Желех. 2) ? Не пуйдем за варгу, заваруй 'ня, боже! пуйдем за млинаря, допомоз мі, боже! Гол. III. 251.

Варга́н, на, м. Музыкальный инструмент, на котором играют губами. На словах, як на варганах, а на ділі, як на балабайці. Ном. № 2989.

Варга́тий, а, е. Губастый. Желех.

Варгу́ля, лі, ж. Шутливо в поговорке, употребляемой при выпивании: губа. Честь богу хвала, а св'їті варгулі на офіру. Фр. Пр. 137.

Варе́, меж. = Вара. Федьк.

Варе́на, ної, ж. = Варенуха. Способ приготовления: МУЕ. III. 88. У двір закликає та вареною частує, на весілля просить. Шевч. 108.

Варе́ний, а, е. Вареный. Кидай печене й варене. Ном. № 10054. Який дідько печений, такий і варений. Ном. № 7971.

Варе́ник, ка, м. Род вареного пирожка с творогом, ягодами, кислой капустой, маком, выжимками конопляного семени и пр. Чуб. VII. 442. Плаває, як вареник у маслі. Ном. № 1721. Ум. Варе́ничок.

Варени́ця, ці, ж. 1) Круглые или четырехугольные раскатанные кусочки теста, сваренные в воде; это часто те кусочки, которые были приготовлены для варе́ників, но остались за неимением начинки; варятся тогда вместе с варе́никами. Чуб. VII. 442. 2) Приплюснутая лепешка охристой глины, — в таком виде продаваемой. Вас. 182.

Варе́ничок, чка, м. Ум. от вареник.

Варену́ха, хи, ж. Водка, сваренная с медом, плодами и пряностями. Чуб. VII. 447. Як випили варенухи, то й загули як мухи. Ном. № 11635. А послі