Перейти до вмісту

Сторінка:Словник української мови. Том III. К-Н. 1928.pdf/157

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Гринч. От і наш кровопивець незгірший. Канев. у.

Кровопи́йка, ки, ж. Глоток крови. Нехай я й жупан, та з своєї праці, а в твоєму каптанці не одна кровопийка. О. 1861. II. 28. (З нар. уст).

Кровопі́й, пія́, м. = Кровопи́вець. Сказано, — кровопій людський. Мир. Пов. I. 131.

Крово́тіч, чі, ж. Кровотечение. Жінка одна була в кровотечі років дванадцять. Єв. Мр. V. 25.

Кровува́тий, а, е. Многокровный. Мнж. 183.

Кровця́, ці́, ж. = Крівця́. Червоная кровця — то дівоча краса. Чуб. V. 17.

Кров'я́нка, ки, ж. 1) = Кров. Тілько му ся кров'янки лляло. Вх. Зн. 25 2) Кровяная колбаса. Черниг. у. *Киев.

Кро́їти, кро́ю, їш, гл. = Кра́яти. Про те знає швець та кравець, що він буде кроїти. Ном. № 9577. Як будуть козаче то тіло кроїть. Федьк. III. 152.

Кро́к, ку, м. 1) Шаг. Дурному з кроку ступити, — сто днів одпусту доступити. Ном. № 6212. По що ту приходиш кроком зрадливим. Гол. I. 346. 2) Часть основы, которую ткач может заткать до нового поворота навоя: заткав ее, ткач, поворачивая верхний навой, развивает с него часть основы, навертывая в то-же время сотканный крок полотна на нижний навой; крок находится между ма́ґлем и ля́дою. Шух. I. 258. МУЕ. III. 20.

Кро́ква, ви, ж. Стропило. Яка кроква, така й лата — яка робота, така й заплата. Ном. № 10403. Положимо сволоки з зеленої осоки; поставимо крокви з жовтенької моркви. Нп. Ум. Кро́ківка, кро́ковця. Грин. III. 155. Поставлені кроковки. Мет. 119.

Кро́кви́на, ни, ж. Одно стропило. Волч. у.

Кро́ківка, ки, ж. Ум. от кро́ква.

Крокі́с, косу, м. Раст.: а) Дикий шафран, Carthaumus crocos. б) Pulmonaria mollis. Лв. 101. Квітками сухими то з рожі, то з крокосу обквічали. ЗОЮР. II. 290. Та купили крокосу дівочкам у косу. Грин. III. 95.

Крокі́ш, ко́шу, м. Раст. Pulmonaria mollis. Вх. Пч. I. 12. См. Крокі́с.

Крокоди́л, ла, м. Крокодил. Сокрушаєш крокодила і годуєш сем'ї дикі. К. Псалт. 170.

Кро́кус, са, м. = Кро́кіс. Ой де Петрусь походив, — червоний крокус посходив. Макс.

Кро́лик, ка, м. 1) = Кріль. То це прийде кролик, улізе в мішок. Рудч. II. 12. 2) = Крі́лик. Вх. Лем. 428.

Кроля́чий, а, е. Кроликовый, кроличий. Червоні кролячі очі. Мир. Пов. II. 50.

Кро́мка, ки, ж. — хлі́ба = Окрає́ць хлі́ба. Вх. Уг. 247.

Кро́мкати, каю, єш, гл. = Кра́мкати. Орони кромкавут. Вх. Лем. 428.

Кромка́ч, ча́, м. Ворон. Вх. Лем. 428.

Кро́пець, пцю, м. = Кріп 1. Вх. Лем. 428.

Кропива́, ви́, ж. Раст. Крапива. І на жалку кропиву мороз буває. Ном. № 3824. Глуха, бі́ла кропива́, ме́ртва кропива́. Раст. Lamium album L. ЗЮЗО. I. 126. Глуха́ кропива́ еще: Leonorus cardiaca. Лв. 99. *Кущова рослина — порічки, аґрус — розпросторилась-розширилась, мішаючись з глухою і жалкого кропивою. Мирн. I. 157. Ум. Кропи́вка. Там же при долинці, в зеленій кропивці. Грин. III. 663.

Кропи́в'яний, а, е. Крапивный. Грин. III. 93. Кропи́в'яним сі́м'ям заси́пати. Забранить, наговорить много попреков. Я було піякам кажу: «Пийте, та його (чоловіка-п'яницю) не заволікайте»! А то ще прийдуть під вікно (кликати). До хати вже і не вступають, бо я кропив'яним сім'ям так і засиплю. Г. Барв. 290.

Кропи́в'янка, ки, ж. Птица: крапивник, Troglodytes parvulus. Константиногр. у. *Прицмокує в чорнобилі кропив'янка. Мирн. I. 425.

Кропи́ло, ла, с. 1) Кропило. Дяк співа, попи з кадилами, з кропилом. Шевч. *2) Кузнечная кисть. Ще є в кузні кропило, те, що вогонь гасити. Крим. Ум. Кропи́льце.

*Кропи́льниця, ці, ж. Кропильница, сосуд, из которого кропят. Пожертвувала… срібну кропильницю й золоту чашу. Неч.-Лев. IX. 159.