Сторінка:Чикаленко Євген. Спогади (1861-1907). Частина III (Львів, 1926).djvu/13

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана


брик в руки робітників, то й це, на мою думку, колись здійсниться, тільки певне в инчій формі. Взагалі соціялізм я вважаю за путеводну зорю, яка вказує путь, по якій людськість повинна йти, але ніколи не досягне його, як не досягнула справжнього христіянства, а пристосувала його до життя; так само буде й з соціялізмом. А тому нічого страшного в нашій програмі я не бачу і голосував за неї, щоб притягнути до нашої партії ширші кола людности“.

Але не так поставилися до цієї програми старіщі Українці по всій Україні, а тому й почався по всіх Громадах розбрат, чвари, сварки й ворожнеча поміж членами Громад.

Стара Київська Громада почала, вживаючи теперішнього терміну, „саботаж“: більшість перестала платити внески в Центральну Орґанізацію, не хотіла посилати делєґатів на з'їзди, взагалі перестала цікавитися нашою партією. Теж саме діялося і в Одеській Старій Громаді та й в Петербурзькій.

А тому енерґійніщі, діяльніщі члени „Київської Старої Громади“, як С. Єфремов, д-р М. Левицький, д-р О. Юркевич


    с земельным надѣлом и таким образом поставленные в положеніе самостоятельных хозяев, всѣми силами стараются сохранить это положеніе и только крайняя стѣсненность в землѣ заставляет их идти в батраки или в городскіе рабочіе, но и в том положеніи они всегда мечтают о самостоятельном хозяйствѣ.

    Малоземелье стало чувствоваться чуть-ли не со дня освобожденія и породило масу толков о новом надѣленіи землей, стало предметом обсужденія в прессѣ, в земских собраніях и вызвало наконец учрежденіе крестьянскаго банка. Естественно, что с учрежденіем этого банка крестьяне буквально набросились на землю и в первое время масса частновладѣльческих земель перешла в руки крестьян, но благодаря такому необычайному спросу, цѣны на землю дошли до такой высоты, что стали недоступными для массы крестянства и этот банк теперь обслуживает интересы только особенно зажиточных крестьян, которые в состояніи сдѣлать солидную доплату из собственных средств. — А между тѣм малоземелье росло и во многих мѣстностях стало возникать аграрное движеніе и наконец теперь со всѣх концов Россіи идут вѣсти о самовольном захватѣ помѣ-