Сторінка:Як совітська Москва звоювала Україну?.pdf/34

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

есерів на Полтавщині. Коли Бочковський на запитання відповів українською мовою, „Хлор“ на нього закричав:

— „Предлагаю говорить со мною по… интернациональному“.

— „Я вмію говорити анґлійською, німецькою, французькою, польською та російською мовою — відповів Бочковський — але не знаю, яку з них ви вважаєте за інтернаціональну…“

Мабуть такий же „наївний інтернаціоналіст“, подає Лапчинський, за кілька тижнів після того розстріляв т. Бочковського в Києві лише тому, що в нього був червоний квиток члена Центральної Ради, складений українською мовою…“31.

А хтож це розстрілював українських соціялістів? Вистарчить навести характеристику команданта армії, яка ці розстріли переводила, Муравйова. Про цього Муравйова пише пізніший большевицький консуль у Львові Лапчинський таке:

„За царату — каже Лапчинський — він не мав жадних стосунків з революційним рухом. Навіть більше, кажуть, що він був великим патріотом та монархістом. Коли на початку цього століття почали орґанізувати так званих “потєшних”, цебто мілітаристично-монархістичні загони зі шкільної молоді, Муравйов був одним із перших орґанізаторів цього руху…“ (Лапчинський Г. „Боротьба за Київ“).

Так то відбувся перший воєнний похід большевицької Москви проти України (грудень 1917 — березень 1918). Українська Народня Республика остаточно при помочі центральних держав таки вигнала московські війська з України. Але незабаром прийшов переворот українських панів на спілку з московськими панами і німецькими ґенералами проти Української Народньої Республики. При помочі німецького війська усунено Українську Центральну Раду, а на її місце проголошено реакційну владу »гетьмана« ґенерала Скоропадського. Скоропадський поволі заводив на Україні назад владу московської буржуазії і шляхти. Доки панував Скоропадський, доти й москов-