Сторінка:Вячеслав Липинський. Листи до братів-хліборобів 1919—1926 (1926).djvu/314

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

першого в новітній історії може служити історія ⁣»собіранія«⁣ Росії та Франції їхніми центральними охлократичними державними апаратами; прикладом другого — історія жакобінців, Наполєона, большовиків і т. д. Звичайно всяка охлократія зпочатку буває ⁣»ліва«, а перемігши, стає зразу ⁣»права«.

Але ⁣»права«⁣ чи ⁣»ліва«, зовнішня чи внутрішня, абсолютистично-монархічна чи абсолютистично-диктаторська і цезаристична, вона скрізь і завжди реакцийна, бо скрізь і завжди спірається вона на юрбу, на найбільше інертні і пасивні маси, на реальну а не на фіктивну, як в демократії, більшість. І моральний авторітет в очах цієї ⁣»народньої«⁣ більшости здобуває вона скрізь і завжди тим, що захищає цю народню більшість од всякого примусу до вищих форм матеріяльного і громадського життя, який може погрожувати їй з боку тієї чи иншої матеріяльно і громадсько творчої меншости. Вона береже всіма силами во імя ⁣»народу«⁣ його реакцийну пасивність, примітивність та інертність, роблячи це дуже часто при помочі теоретично найбільше ⁣»поступових«⁣ і революційних гасел. Примітивні, бажаючі якнайменше орати і сіяти, ⁣»люде татарські«, звільнені од примушуючих їх до цієї інтензивної оранки ⁣»своїх князів«⁣ (чи як казала Цариця Катерина ⁣»маленьких тиранів«) — це опора влади всіх охлократій, будь вони репрезентовані ⁣»татарами«⁣ зовнішніми, чи ⁣»татарами«⁣ внутрішніми. Оця оперта на пасивности та інертности ⁣»народніх«⁣ мас реакцийність всякої охлократії, одріжняє її, як од необмежено поступової та ліберальної демократії, так і од консервативної але не реакцийної — од обмежуючої творчий порив аристократії степеню восприїмчивости пасивних мас, але не винищуючої цього аристократичного пориву во імя пасивних мас — класократії.

Орґанізація всякого охлократичного завойованя — правого чи лівого, зовнішнього чи внутрішнього — завжди пристосована до нападу, до експанзії, починаючи від його політичних методів, про які мова дальше, і кінчаючи навіть такими другорядними ознаками, як наприклад зброя. Вона у охлократів складається переважно зі знарядів офензивних (піка, шабля, перевага легкої кавалєрії, револьвер, бомба і т. д.), і мало має в собі засобів дефензивних (панцирі, щити, шоломи, окопи, міцна піхота, тяжка ⁣»панцирна«⁣ кавалерія, т. зв. по сучасному ⁣»орґанізація тила«⁣ і т. д.), які знов переважають завжди у войовничої, але разом з тим осілої, — не кочовничої і тому більше оборонної, ніж нападаючої — класократії.

Численність жовтих типу охлократичного в порівнанні з чорними завжди дуже мала. Коли брали пропорціональне відношеня між жовтими і чорними, між активними і пасивними елєментами, між