Сторінка:Василь Чумак. Червоний заспів (1922).djvu/5

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
IV

Чумак народився в селянській родині, десь на Чернигівщині. Зазнав біди змалку. Вчився. Вже в школі почав писати. Спершу по російському. Потім, очевидно під впливом української літератури — перейшов на українську мову. Наслідує у поезіях Шевченкові, Олесеві і др. Оспівує природу, кохання, хоча сильно бренять і соціяльні мотиви.

Революція 1917 р. Чумак йде за течією, що несе селянство в національну революцію. І пише:

Ранку, променю весняний,
Ранку, мрійно молодий,
— До борні за край коханий
Всіх заснулих розбуди.

Але проходить поволі чад національно-визвольної романтики. Крізь гасла «національної боротьби» — гострий зір юнака вбачає під'основу — боротьбу кляс. Боляче й гостро відчуває фальш національно-визвольних гасел втілених в так звану «Украінську Народню Республіку» Центральною Радою. І не без болю рве з недавнім минулим.

Цей і попередній період — період сумнівів, резігнації, що одбиваються у віршах нотками безнадійности.

Гетьманська реакція прискорює процес видужування поета. Тоді пише він свої вірши «з циклю соціяльного»: «Червоний заспів», «Пісню помсти», «Революцію». Тоді ж самоозначається політично: остаточно звязується в українській партіі соціял-революціонерів з лівою, інтернаціоналістською ії течією, котра потім оформилася в комуністичну партію (боротьбистів) і зрештою влилася в комуні-