Українська Церква й наша культура

Матеріал з Вікіджерел
Українська Церква й наша культура
Архиєпископ Іларіон
Холм: 1942
ОбкладинкаУкраїнська Церква
й наша культура.


Публичний виклад Архиєпископа ІЛАРІОНА
22 лютого 1942 р. в Холмі.Скорочений запис слухача о. І. Б.
На правах рукопису.
Холм.

1942.

Свята Данилова Гора

 


На правах рукопису. Друковано 500 примірників.
Додаток до ч. 11 „Звідомлень з Холмсько-Підляської Єпархії” за 1942 р.
 

Сьогодні всі говорять про Україну та Українську Церкву. Кожен хоче знати, якою буде наша Українська Церква та яке Її значення в нашому житті, а також яку ролю відіграла Церква в нашому українському житті в минулому. На цю тему я й хочу сьогодні виголосити свого реферата, хочу розповісти про Українську Церкву й нашу культуру, стисліше — про вплив Української Церкви на нашу культуру. Кожен, хто ближче приглянеться до розвитку нашої культури, побачить, що вся українська культура була створена виключно Українською Церквою. Щоб це твердження доказати, потрібно до того твердого грунту, і я його подам у цьому викладі.

Вияснивши це, будемо знати, як до своєї Церкви взагалі ставитися, тим більше, що Церква наша тепер якраз відроджується. Я розгляну тут однобічне значення нашої Церкви — в творенні української культури.

Що таке культура? Це плекання, удосконалення чогобудь; в духовому зрозумінні це є поліпшення, чи удосконалення. Все, що людину оточує, людина старається розвинути й піднести та удосконалити, чим підносить і себе самого. Культура є духова, соціяльна й матеріяльна. Увесь світ прагне до культури. Власне культурою відрізнюється людина від звірини. Культурою духовою людина старається до духового удосконалення, культура соціяльна прагне до поліпшення життя соціяльного, а культура матеріяльна — коли людина старається поліпшити сиру природу чи природне оточення нас. Як я вже згадав, кожна людина старається освоїти собі культуру. Тепер, коли вам розповім про українську культуру духову, соціяльну й матеріяльну, то будете бачити, який величезний здобуток зробила Українська Православна Церква в тій ділянці.


Суспільне надбання

Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Сполучених Штатах та Польщі.


  • Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Сполучених Штатах, тому що вона була вперше опублікована в Польщі і станом на 1 січня 1996 (дата URAA) перебувала в суспільному надбанні в Польщі
  • Термін дії авторських прав на цей твір у Польщі закінчився до 1 січня 2013 року, оскільки авторське право у Польщі закінчується 70 років після смерті автора.
  • Автор помер у 1942 році, тому ця робота є в суспільному надбанні в тих країнах, де авторське право діє протягом життя автора плюс 80 років чи менше. Ця робота може бути в суспільному надбанні також у країнах з довшим терміном дії авторського права, якщо вони застосовують правило коротшого терміну для іноземних робіт.