Сторінка:HawrylyshynMaps.pdf/212

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


РЕТРОСПЕКТИВА-2009

Три десятиріччя минуло з того часу, коли рукопис “До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє” було написано до десятої річниці Римського Клубу. Тому, здається доцільним зробити критичний огляд оригінальної версії для того, щоб виявити сильні та слабкі місця книги, а також її актуальність.

Короткий коментар до 1 розділу “Ефективність суспільств — загальний огляд” містить основні поняття, фактори, які визначають ефективність суспільств, та короткий зміст усієї книги. Зміст 2 та 3 розділів залишився без змін, незважаючи на час, що минув. Вони нині актуальні, тому “Ретроспектива-2009” не містить коментарів стосовно цих частин. Послідовність викладення матеріалу було відредаговано, але зміст залишився без змін. Розділи 1-3 стали базою для написання 4 розділу, в якому зроблено оцінку ефективності кількох вибраних країн, описано пропоновані зміни, які б зробили згадані країни ефективнішими, а також кілька передбачень відносно того, чи буде такі зміни здійснено. “Ретроспектива-2009” аналізує зміни, що фактично сталися у відповідних країнах протягом трьох останніх десятиліть.

Фокусування на взаємозв'язку цінностей, політичних інституцій (правління) та економічних систем, як головному чиннику ефективності країн виявилося особливо корисним, оскільки розглядалися не лише економічні, а й політичні та соціальні критерії ефективності. Усвідомлення необхідності врахування всіх цих аспектів нині дуже поширене; 30 років тому такого не було. Проте використання зростання ВВП як єдиного чинника, що визначає прогрес країни, вочевидь, недостатньо. Економічне зростання не обов'язково веде до політичних свобод, так само, як демократія не є автоматичною гарантією соціальної справедливості.